Seriale

Co się stanie, kiedy już Elon Musk podbije Marsa? Ten serial doskonale odpowiada na to pytanie

Konrad Kozłowski
11

Raczej nikogo nie zaskoczą wieści o powrocie serii "Mars". Ta fabularno-dokumentalna produkcja National Geographic zdobyła niemałą popularność, a teraz nadszedł czas na ukazanie prawdziwego życia na Marsie. Przynajmniej w teorii.

Dokument i serial fabularny w jednym - nadchodzi 2. sezon "Mars"

Seria "Mars" (recenzja) debiutowała w 2016 roku i od samego początku zwracała na siebie uwagę. To projekt o sporym rozmachu, a połączenie serialu fabularnego z dokumentem wypadło wyśmienicie. "Mars" zainteresował nie tylko widzów ciekawych (wszech)świata i pasjonatów kosmosu, ale także zwykłych widzów, którzy po raz pierwszy tak naprawdę mają szansę zobaczyć, jak wyglądałoby życie, gdyby faktycznie udało nam się skolonizować planetę Mars. Jeśli sądzicie, że na nowej planecie ludzie porzuciliby swoje zachowania i potraktowali, jako zupełnie nowy świat, to jesteście niestety w błędzie, a druga seria serialu "Mars" wam to dobitnie uświadomi.

W zapowiedzi czytam bowiem, że załoga statku kosmicznego Daedalus, która jako pierwsza dotarła na Czerwoną Planetę i udało jej się zbudować osadę, już nie będzie taka samotna. Na Marsie znajdą się pracownicy firmy Lukrum - górnicy, którzy pojawili się tutaj jedynie w celu jak największego zysku. To będzie naprawdę fajne zderzenie naszych wyobrażeń z serialową rzeczywistością, która ukaże faktyczne zamiary niektórych osób próbujących spełnić marzenie o lądowaniu na Marsie. Najbardziej ciekawi mnie w tym wszystkim, jak przedstawione zostaną wątki rywalizacji właśnie między naukowcami a górnikami - przecież na obcej planecie nie obowiązują te same regulacje, co na Ziemi. Kto wtedy zwycięży? Na pewno trudno będzie w tym wszystkim o rozsądek.

Wątek fabularny drugiego sezonu „Marsa” to przyczynek do dyskusji na temat wpływu człowieka na środowisko, w którym żyje. Czy zniszczenia spowodowane na naszej planecie przez ludzką działalność, w związku z kosmiczną ekspansją czekają też Marsa, a być może także inne miejsca we wszechświecie? Czy potrafimy uczyć się na własnych błędach? Na te pytania spróbują odpowiedzieć komentatorzy – naukowcy, biznesmeni, futurolodzy i pisarze.

Elon Musk, Andy Weir i Neil deGrasse Tyson w 2. sezonie "Mars"

Ale oprócz warstwy fabularnej, bardzo ważnym elementem serii jest naukowe (i komercyjne) spojrzenie na temat kolonizacji Marsa. W drugim sezonie czekają nas spotkania z osobami, które znajdują się - w taki lub inny sposób - najbliżej tej sprawy. W serialu występują:  Elon Musk, którego firma SpaceX pracuje nad uruchomieniem komercyjnych lotów pasażerskich na Marsa, astronauta Leland Melvin, naukowcy Neil deGrasse Tyson i Bill Nye, a także pisarze Andy Weir i Stephen Petranek. 

Zwiastun serii zapowiada równie dobre widowisko, co w pierwszym sezonie. Dziś wiemy, że "Mars" zawita na kanał National Geographic w listopadzie tego roku. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nie widzieliście jeszcze pierwszego sezonu, to możecie nadrobić zaległość na Netfliksie, gdzie dostępna jest cała pierwsza seria. Jakiś czas temu Ipla zapowiadała w listopadzie zeszłego roku wprowadzenie do swojej oferty (w przeglądarce oraz aplikacji na smart TV Samsunga) serii "Mars" w rozdzielczości 4K, ale chyba propozycja nie jest już aktualna, gdyż takowego tytułu w katalogu nie widzę. W innych regionach wystartowała usługa VOD National Geographic+, ale nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało to nastąpić w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu