Polska

Co robić w niedzielę? Posłuchać Zimmera

Maciej Sikorski
Co robić w niedzielę? Posłuchać Zimmera
Reklama

Niektórzy pewnie dopiero zaczynają weekend, ale spytam, czy macie plany na niedzielny wieczór? Jeśli nie, to mam pewną propozycję. Muzyczną propozycję...

Niektórzy pewnie dopiero zaczynają weekend, ale spytam, czy macie plany na niedzielny wieczór? Jeśli nie, to mam pewną propozycję. Muzyczną propozycję ze stacji, z którą spędzam większość dnia i w towarzystwie człowieka, który wniósł naprawdę wiele do przemysłu filmowego. Kto ma ochotę posłuchać Hansa Zimmera?

Reklama

Piszę dzisiaj, by osoby zainteresowane audycją mogły tak ustawić weekend, żeby w niedzielny wieczór spokojnie zasiąść w fotelu, włączyć RMF Classic i posłuchać rozmowy z jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej. Prawdziwą gwiazdą odpowiedzialną za napisanie ścieżek do grubo ponad 100 filmów. Wśród nich znajdziemy zarówno wielkie hity, jak i mniej znane obrazy. W wielu przypadkach po wysłuchaniu płyty z muzyką do filmu nie pozostaje nic innego, jak tylko z uznaniem pokiwać głową i żałować, że już się skończyło.

Zarówno RMF Classic, jak i Hans Zimmer mają sporo wspólnego z nowymi technologiami. To dwa tematy, którym wypadałoby poświęcić osobne wpisy i pewnie kiedyś to zrobię. Teraz ograniczę się do kilku przykładów. Chociaż stacja radiowa z nazwy jest klasyczna i nie brakuje w jej repertuarze utworów tego typu, to przeplatają się z muzyką filmową, czasem bardzo nowoczesną, tworzoną w oparciu o komputery i wszelkiego typu eksperymenty. Świetnym przykładem są tu właśnie dzieła Zimmera - wystarczy wspomnieć ścieżkę do Incepcji.

RMF Classic poświęca sporo uwagi zagadnieniom, które pojawiają się na AW. Wczoraj słuchałem rozmowy ze Sławomirem Idziakiem, który opowiadał o rzeczywistości wirtualnej w kinie. Dzień wcześniej pojawiły się nanotechnologie i temat łączenia elektroniki oraz odzieży. Rankami można posłuchać profesora Ryszarda Tadeusiewicza wprowadzającego laików w świat technologii. Dorzucę do tego częste (swego czasu) rozmowy z projektantem Januszem Kaniewskim, audycje o podboju kosmosu, materiały poświęcone Hyperionowi... Sporo naprawdę ciekawych treści. A do tego świetna muzyka i prowadzący, których przyjemnie się słucha.

Przejdźmy do Zimmera. To prawdziwa legenda. Człowiek, który za młodu współtworzył zespół The Buggles i ma na koncie hit Video Killed the Radio Star, a potem poświęcił się pracy w branży filmowej. Obu stronom wyszło to na dobre. Autor stał się bogatym, cenionym i popularnym kompozytorem, Hollywood zyskało nietuzinkową postać, wprowadzającą nowinki, rozkręcającą biznes muzyczny w przemyśle filmowym. Na koncie ma jednego Oscara. Za muzykę do Króla Lwa. Nominowano go wiele razy i trudno się temu dziwić: Gladiator, Cienka czerwona linia, Incepcja, Sherlock Holmes, Rain Man - to kilka przykładów ścieżek nominowanych do Oscara. Bardzo dobrych ścieżek. Dorzućmy do tego Mrocznego Rycerza (cała trylogia Nolana), Piratów z Karaibów, Naciągaczy... Można długo wymieniać. Jeszce lepiej po prostu usiąść przed radiem/odtwarzaczem/komputerem i posłuchać.

Warto też skusić się na audycję, którą proponowałem we wstępie. To Lista Przebojów RMF Classic. Zimmer będzie jej gościem, podejrzewam, że pojawi się jego muzyka, zapewne będzie można dowiedzieć się czegoś ciekawego. Zwłaszcza, że kompozytor tydzień temu spędził kilka dni w Krakowie. Wziął udział w Festiwalu Muzyki Filmowej i wraz z innymi kompozytorami (także laureatami Oscarów), orkiestrami, chórem, solistami zafundował widowni świetną rozrywkę. Byłem, widziałem, słuchałem i żałuję, że już po imprezie. Trudno, trzeba czekać na kolejną edycję FMF i wspominać. Słuchajcie Classica - zwłaszcza jutro ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama