Mobile

Tani smartfon od Mozilli idzie do piachu

Paweł Winiarski
Tani smartfon od Mozilli idzie do piachu
20

Czekaliście na zapowiedzianego prze Mozillę smartfona kosztującego równowartość 25 dolarów? To się nie doczekacie. Firma rezygnuje z projektu taniego telefonu i zmienia swoje podejście do rynku mobilnego. To mógł być świetny produkt, który pokazałby branży technologicznej, że można mieć w kieszen...

Czekaliście na zapowiedzianego prze Mozillę smartfona kosztującego równowartość 25 dolarów? To się nie doczekacie. Firma rezygnuje z projektu taniego telefonu i zmienia swoje podejście do rynku mobilnego.

To mógł być świetny produkt, który pokazałby branży technologicznej, że można mieć w kieszeni smartfona kosztującego "grosze". Chociaż widząc zmianę podejścia firmy odpowiedzialnej za Firefoxa nie jestem już tego taki pewien. Telefon nie ukaże się na rynku, Mozilla rezygnuje z tego projektu. Dowiedział się o tym CNET wchodząc w posiadanie emaila wysłanego pracownikom firmy przez Chrisa Bearda, szefa Mozilli.

Smartfon za 25 dolarów miał posiadać ekran o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 320x480 pikseli. Do tego jednordzeniowy procesor Spreadtrum SC8621 trakwowany zegarem 1GHz, WiFi i aparat fotograficzny o matrycy 2 Mpix. Wygląda na to, że sprzęt nie spotkał się z odpowiednim zainteresowaniem rynku.

Mozilla nie rezygnuje jednak z mobile i zamierza skupić się teraz na ulepszeniu Firefox OS, stawiając nie na cięcie kosztów, ale na jak najlepsze doświadczenia płynące z używania systemu.

Nie oznacza to oczywiście, że firma przeskoczy ze skarjności w skrajność - nie będzie skupiać się na smartfonach z najwyższej półki. Zamierza interesować się różnego rodzaju urządzeniami z różnych przedziałów cenowych. Ciekawą informacją jest prawdopodobne wsparcie aplikacij pisanych na Androida. Oczywiście nie wszystkich, mówi się o kluczowych appkach ze sklepu Google.

Z jednej strony sam nie wyobrażam sobie korzystania ze smartfona z tak niską rozdzielczością ekranu. Przeglądanie na nim sieci byłoby raczej niezbyt wygodne, i wątpię by cena rekompensowała takie niedogodności. Z drugiej niestety jest mi troche przykro, bo to oznacza, że smartfony zawsze będą urządzeniami drogimi i nie ma szans na naprawdę tanie sprzęty.

grafika: 1, 2

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Firefox OS