Niby doskonale wiemy, co o obecnej sytuacji na rynku urządzeń mobilnych myślą największe firmy. Co do szczegółów jednak bywa różnie - i dlatego też wa...
Niby doskonale wiemy, co o obecnej sytuacji na rynku urządzeń mobilnych myślą największe firmy. Co do szczegółów jednak bywa różnie - i dlatego też warto mieć na uwadze, co mówią przedstawiciele takich firm jak Google, Apple czy Microsoft albo Nokia. Na ten temat właśnie wypowiedział się były CEO Google'a, Eric Schmidt. Dwa tematy zainteresowały mnie najbardziej z jego wypowiedzi: obecna sytuacja na rynku i - jakże by inaczej - wojny patentowe.
Schmidt udzielił wywiadu dla serwisu All Things Digital. W rozmowie z Waltem Mossbertem i Karą Swisher obecny członek zarządu Google'a odniósł się do najnowszych wydarzeń na rynku smartfonów. A więc, jego zdaniem starcie tytanów, jakim był niedawny proces Apple vs Samsung będzie miało zgubny wpływ - tyle że nie na największe firmy, ale przede wszystkim drobnych przedsiębiorców. Zgadza się więc to z ostatnimi doniesieniami na temat kłopotów, w jakie popadają spółki w rodzaju Vlingo, które na skutek niedoskonałego prawa patentowego wygryzane są przez silniejszych (a nie zawsze bardziej innowacyjnych) konkurentów.
Google oczywiście dostrzega problem z patentami i dobrze, że tak jasno wypowiada się w tej sprawie. "Wojny patentowe są katastrofą dla nas wszystkich" - powiedział Schmidt.
Moim zdaniem interesujący obraz wyłania się też z wypowiedzi byłego CEO Google'a na temat Motoroli. Na pytanie o konkurencję z Samsungiem, Schmidt odpowiedział, że jego firma nie ma zamiaru wyróżniać żadnego z producentów. Czyżby więc nie powinniśmy spodziewać się oczekiwanego przez wielu Google Phone stworzonego w kooperacji w Motorolą? Schmidt nie dał niestety jasnej odpowiedzi co do przyszłości i kolejnych produktów przygotowywanych przez jego firmę. Dowiedzieliśmy się tyle, że Google lubi "mieć wielu partnerów".
W całym wywiadzie najbardziej zaskoczyła mnie wypowiedź Schmidta na temat Microsoftu. Zapytany o swoją ideę Gangu Czterech (“Gang of Four”) były szef Google'a ponownie nie wymienił firmy z Redmond. Jego zdaniem najbardziej innowacyjni i pchający rynek IT do przodu są cały czas: Facebook, Amazon, Apple no i oczywiście Google. Dlaczego do wymienionej grupy nie zaliczono Microsoftu?
Są dobrze zarządzaną spółką, ale nie są w stanie wprowadzać najnowocześniejszych produktów na polach, o których mówimy.
Grafika: Chetangole, Google
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu