Moje przemyślenia

cdp.pl - Premiera cyfrowej dystrybucji w wykonaniu CD Projekt [aktualizacja]

Jan Rybczyński
cdp.pl - Premiera cyfrowej dystrybucji w wykonaniu CD Projekt [aktualizacja]
22

Cyfrowa dystrybucja to coś, czego w Polsce bardzo brakuje. Oczywiście mamy dostęp do tego rodzaju zakupów wśród zagranicznych dostawców, ale ceny przeliczane wprost z dolarów na euro są całkowicie niedostosowane do naszego rynku. Mało kto jest w stanie zapłacić za grę, która w wersji pudełkowej kosz...

Cyfrowa dystrybucja to coś, czego w Polsce bardzo brakuje. Oczywiście mamy dostęp do tego rodzaju zakupów wśród zagranicznych dostawców, ale ceny przeliczane wprost z dolarów na euro są całkowicie niedostosowane do naszego rynku. Mało kto jest w stanie zapłacić za grę, która w wersji pudełkowej kosztuje 90 - 120zł przeszło 200zł na np. Steamie. Dodatkowym problemem jest niewielka dostępność produktów specyficznych dla polskiego runku, czyli polskich produkcji (chociaż to akurat bardziej dotyczy filmów i książek. Sytuacja ma szansę się zmienić dzięki cdp.pl.

O godzinie 11 miał się odbyć przekaz konferencji na żywo. Problemy techniczne spowodowały, że na początku pojawił się tylko niemy film prezentujący podstawowy wygląd sklepu oraz mały podgląd jego oferty. Co udało się zobaczyć?

Przede wszystkim wydać atrakcyjne ceny. Wiedźmin 2 jest dostępny w promocyjnej cenie 29,99 zł to nie lada gratka dla wszystkich, którzy gry jeszcze nie kupili. Oczywiście to gra stworzona przez CD Projekt RED, więc niska cena na start nowego sklepu aż tak nie zaskakuje. Wygląda na to, że inne gry również będą dostępne w atrakcyjnych cenach. Przynajmniej nie wyższych niż te, które znajdziemy obecnie w sklepach np. w złotych i srebrnych kolekcjach. Jest powód do zadowolenia. Do tej pory cyfrowa dystrybucja wiązała się z cenami w Euro i nie była atrakcyjna dla polskiego klienta. Jedynym wyjątkiem jest sklep cyfrowej dystrybucji Cenegi - muve.pl, w którym Steamową wersję Borderlands 2 nabyłem za 119zł zamiast przeszło 200.

Ja nie widzę potrzeby kupowania gier w pudełkowych wersjach i będzie dla mnie dużym udogodnieniem kupienie i pobranie gry bez wychodzenia z domu, która w atrakcyjnej cenie dostępna była tylko w fizycznych sklepach. Wciąż jednak nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie wiem jak zrealizowane zostało pobieranie gier, uaktualnianie ich. Nie wiemy jakie formy płatności są honorowane. Nie wiem jak wygląda kwestia DRM. O tym wszystkim przekonamy się już niedługo, bo start serwisu jest przewidziany na godzinę 13:00.

Aktualizacja 11.10.2012 17:00

Niestety strona ma cały dzień problemy techniczne. Od czterech godzin próbuję założyć konto i mi się to nie udaje, bo nie otrzymuję maila potwierdzającego rejestrację. Mam nadzieję, że problemy zostaną szybko usunięte, bo mimo niewielkiej bazy gier, sklep zapowiada się obiecująco i ma kilka elementów, które naprawdę mi się podobają. Więcej napiszę, gdy uda mi się zrealizować jakiś zakup.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu