Felietony

Google Mod_Pagespeed wychodzi z bety. To teraz czeka nas wielkie przyśpieszanie internetu?

Tomasz Popielarczyk
Google Mod_Pagespeed wychodzi z bety. To teraz czeka nas wielkie przyśpieszanie internetu?
7

W laboratoriach Google wykluwa się ogrom ciekawych i niebanalnych pomysłów. Jednym z nich jest z pewnością Mod_Pagespeed, czyli moduł dla Apache, który optymalizuje kod strony. W rezultacie witryna ma wczytywać się szybciej i działać sprawniej. Po długich betatestach projekt wreszcie opuścił stadium...

W laboratoriach Google wykluwa się ogrom ciekawych i niebanalnych pomysłów. Jednym z nich jest z pewnością Mod_Pagespeed, czyli moduł dla Apache, który optymalizuje kod strony. W rezultacie witryna ma wczytywać się szybciej i działać sprawniej. Po długich betatestach projekt wreszcie opuścił stadium bety. 

Przyśpieszanie stron internetowych nie jest nowym pomysłem Google. Już od jakiegoś czas w różnego typu usługach (m.in. narzędziach webmastera) można znaleźć moduły analizujące czas wczytywania naszej witryny lub pomagające w jej optymalizacji. Mod_Pagespeed to jedna z najbardziej zaawansowanych inicjatyw tego typu.

Opisywany moduł Apache miał swój początek w 2010 roku i został opublikowany na zasadach open source. Od tego czasu Google zadbał o szereg udoskonaleń, poprawek i usprawnień. Łącznie naliczono 19 wersji, spośród których każda miała skuteczniej optymalizować kod i zasoby witryny. W końcu ukazała się ostatnia z numerem 1.0.22.7, zasługująca na miano stabilnej.

Aktualnie modułu Mod_Pagespeed korzysta 120 tys. stron (a przynajmniej tak podaje Google). Wśród nich są indywidualne projekty, a także firmy hostingowe, które dostarczają gotowe rozwiązania swoim klientom (m.in. DreamHost, GoDaddy). Kończąc testy beta projektu, Google ma jednocześnie nadzieję, że trafi on do jeszcze większej liczby osób i w jeszcze większym stopniu przyśpieszy dzisiejszą sieć web.

Jak Mod_Pagespeed działa w praktyce? Przede wszystkim zajmuje się zmniejszeniem gabarytów kodu JavaScript oraz plików CSS. Prócz tego eliminuje zbędne tagi meta, zmienia rozmiar grafik oraz konwertuje je na najbardziej optymalny format. Za bezpieczną optymalizację ma odpowiadać 40 konfigurowalnych filtrów. W rezultacie cały proces w założeniu ma w ogóle nie wpływać na wygląd serwisu.

Chyba nie trzeba dodawać, że przyzwoita optymalizacja witryny to podstawa? Czynnik ten wpływa m.in. na pozycję w rankingu wyszukiwania oraz ocenę jakości strony przez Google. Jeżeli zatem chcemy, żeby nasz projekt zajmował dobre miejsce w wynikach wyświetlanych przez wyszukiwarkę, warto rozważyć możliwość jego optymalizacji.

Cieszy taki obrót spraw i sukcesywny rozwój projektów, które w ostatecznym rozrachunku mają wpłynąć na nasz komfort użytkowania globalnej sieci. Osobiście najbardziej zastanawia mnie w jakim stopniu Mod_Pagespeed jest kompatybilny z popularnymi CMS-ami. Po pobieżnym przejrzeniu dokumentacji zauważyłem, że problemów nie powinno być m.in. z Wordpressem. Nie pozostaje zatem nic innego, jak wypróbować te, "cudowne" wręcz, narzędzie. Więcej informacji na temat jego działania znajdziecie na oficjalnej stronie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

szybki internet