Felietony

Chrome OS - mam nadzieję, że Google zrezygnuje z tego projektu

Grzegorz Marczak
Chrome OS - mam nadzieję, że Google zrezygnuje z tego projektu
19

Chrome OS miał być systemem operacyjnym Google dedykowanym netbookom. Choć może w tym akurat przypadku system to za dużo powiedziane - Chrome os to tak naprawdę zaawansowana przeglądarka zbudowana w ten sposób ze nie ma dla niej natywnych aplikacji, wszystko co jest uruchamiana to web aplikacje a ws...

Chrome OS miał być systemem operacyjnym Google dedykowanym netbookom. Choć może w tym akurat przypadku system to za dużo powiedziane - Chrome os to tak naprawdę zaawansowana przeglądarka zbudowana w ten sposób ze nie ma dla niej natywnych aplikacji, wszystko co jest uruchamiana to web aplikacje a wszystkie dane które tworzymy zapisujemy i przeglądamy znajdują się w tak zwanej chmurze (przynajmniej takie jest założenie)..

Tak przynajmniej w zeszłym roku zrozumiałem zapowiedź Google. Początkowo system miał mieć premierę w połowie 2010 roku, ostatnio usłyszeliśmy iż nie pokaże się jednak prędzej niż w 2011 rok a teraz mamy kolejny news iż preview version będzie jednak w 2010.

Niespójność w informacjach oraz opóźniony względem pierwotnych zapowiedzi start systemu pokazują, że Google niema do końca przemyślanej strategii dla tego produktu oraz iż wydarzenia które miały miejsce od połowy 2009 roku do dziś znacznie wpłynęły na pierwotne plany firmy.

Moim zdaniem Google przespało dobry moment na premierę Chrome OS a potem było już za późno. Za sprawą Apple na rynku pojawiły się Tablety, które przyhamowały nieco bum związany z netbookami. Pojawił się Windows 7, który w przeciwieństwie do poprzednika szybko zdobywa klientów i dobrze radzi sobie też z mniejszymi urządzeniami takimi jak netbooki. Na koniec najważniejsze czyli Android - świetny i stabilny system mobilny, który mimo iż nie jest do końca gotowy na obsługę urządzeń z dużym ekranem to już zaczyna się pojawiać na tabletach różnych producentów (lub też są już zapowiedzi urządzeń z tym systemem).

Niestety ale dla Chrome OS nie ma już w tej sytuacji miejsca. Dodatkowo nie sądzę też aby Google było w stanie w miarę sprawnie zarządzać rozwojem dwóch tego typu produktów, w przypadki kiedy już teraz widać iż Android to zdecydowany priorytet dla tej firmy - siłą rzeczy Chrome OS schodzi na dalszy plan.

Oczywiście Google może wypuścić Chrome OS pozostawiając ten produkt otwartym i dostępnym dla developerów jako środowisko do zabawy, eksperymentów i budowania własnych mini systemów. Osobiście wołałbym jednak aby nie angażowali się już w niego i skupili się na tym co wyszło bardzo dobrze czyli Androidzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidChrome OSNetbooki