Felietony

Czy Apple pozwoli instalować Mac OSX na innym sprzęcie niż MAC? Pewne rzeczy na to wskazują!

Grzegorz Marczak
Czy Apple pozwoli instalować Mac OSX na innym sprzęcie niż MAC? Pewne rzeczy na to wskazują!
41

Jest to gościnny wpis Łukasza Pociaska z lpociask.info Jak wiadomo Apple sprzedaje swój system operacyjny jako integralną część komputerów MAC. Nie ma możliwości zainstalowania Mac OSX na innym sprzęcie niż producenta z Cupertino. Pojawiały się co prawda małe firmy sprzedające sprzęt udający prod...

Jest to gościnny wpis Łukasza Pociaska z lpociask.info

Jak wiadomo Apple sprzedaje swój system operacyjny jako integralną część komputerów MAC. Nie ma możliwości zainstalowania Mac OSX na innym sprzęcie niż producenta z Cupertino. Pojawiały się co prawda małe firmy sprzedające sprzęt udający produkty Apple z preinstalowanym OSX ale szybko kończyły swój żywot dzięki interwencjom prawników Apple. Ale dlaczego o tym piszę?

Zawodowo zajmuję się IT między innymi jako administrator VMware. Dla niewtajemniczonych VMware to firma zajmująca się wirtualizacją serwerów oraz stacji roboczych. Nie będę się rozpisywał powiem tylko, że dzięki ich produktom można na jednej fizycznej maszynie zainstalować kilkanaście systemów operacyjnych Windows i Linux i pozwolić im pracować równocześnie na tym samym sprzęcie.

Jakie było moje zdziwienie gdy "grzebiąc" w konfiguracji serwera VMware ESX odnalazłem szereg bardzo ciekawych wpisów odpowiedzialnych za ładowanie konfiguracji maszyn wirtualnych. Co więc pojawiło się w tych wpisach?

W liście typów systemów prócz Linux i Windows pojawił się Mac OS Host. Mamy także nowe typy systemów gościa - oprócz pełnej listy serwerów Windows czy linuxpojawia się darwin10, darwin10-64 oraz darwin64. Są to nazwy systemowe oznaczające nic innego jak Mac OSX w wersji 10.X 32 i 64 bit. Ok, czy to jednak wystarczy aby zainstalować system Apple? Jak wiedzą posiadacze komputerów Mac startują one troszkę inaczej niż klasyczne PC. Jest to spowodowane tym, że nie posiadają klasycznego BIOSu lecz tak zwane EFI, czyli specjalną wersję przygotowaną przez Apple. I o dziwo również EFI pojawia się w zapisach konfiguracji VMware. Na liście oprócz szeregu standardowych BIOSów mamy więc EFI32 i EFI 64. Na koniec jeszcze kilka informacji, a mianowicie komunikaty systemu mówiące jasno o systemie Apple np. "Make sure that you have installed all available Mac OS X software updates". Oznacza to jedno, system Apple pojawi się jako natywny w platformie VMware.



Jeśli tak znaczący producent jak VMware umieszcza w swoim systemie tego typu zapisy to jestem pewien, że od dłuższego czasu wraz z Apple przygotowuje się do uruchomienia pełnej wirtualizacji Mac OSX w swoim systemie.

Czy więc niedługo każdy będzie mógł na swoim sprzęcie zainstalować bezproblemowo Mac OSX? Nie sądzę aby Apple pozwoliło instalować swój system bezpośrednio na każdym serwerze lub PC ale dzięki platformie VMware można by to robić w oddzieleniu od platformy opierając się na modnej dziś wirtualizacji. Był by to moment zmiany polityki Apple czyli oddzielenie systemu OSX od platformy sprzętowej MAC.

Takie rozwiązanie nie się ze sobą jeszcze szereg innych pytań jak promowany ostatnio Cloud Computing czyli OSX w chmurze dostępny zawsze i z każdej platformy online. Ale tego typu dywagacje zostawmy na kolejny wpis. Ja czekam na jakieś oficjalne informacje ze strony Apple lub VMware bo było by to kolejne Think Diferent ze strony Apple.

Jeśli interesuje was ta tematyka zapraszam na mój bardziej techniczny lpociask.info

pozdrawiam Łukasz

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Applemac os