Chrome

Masz Windows 10? Zaktualizuj Chrome. Sprawdź, czy jesteś szcześciarzem

JS
Jakub Szczęsny
20

Użytkownicy Windows 10 oraz najnowszego Chrome otrzymują nową funkcję - jednak nie trafia ona do absolutnie wszystkich użytkowników. Chodzi o długo wyczekiwany tryb ciemny, który trafił do przeglądarki Google. Chrome 74 wreszcie z "dark mode" - sprawdźcie, czy działa u Was.

Mogę uprzedzić pytania - u mnie nie działa (znaczy - działa, ale musiałem wykonać jedną sztuczkę). Jednocześnie mogę powiedzieć Wam, jak "wymusić" ciemny motyw w nowej wersji przeglądarki Google. Jeżeli macie już Chrome'a 74 na swoich komputerach, a nie pojawił się "dark mode" - zróbcie tak:

  • Zakładam, że macie skrót do Google Chrome na pulpicie. Kliknijcie na niego prawym przyciskiem myszy, wybierzcie "Właściwości"
  • W polu "Element docelowy" dodajcie na samym końcu " --force-dark-mode" (bez cudzysłowu)
  • Zastosujcie zmiany, uruchomcie przeglądarkę ponownie. Voila!

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, Wasz Chrome będzie wyglądać tak:

Ale Google Chrome 74 to nie tylko "dark mode". Jakie nowości przygotowano tym razem?

Google Chrome będzie odtąd honorować ustawienia Windows 10 dotyczące animacji w oknach. Jeżeli te mamy wyłączone (przełącznik jest sterowany przez zapytanie prefers-reduced-motion), na stronach internetowych nie powinny pojawiać się animacje naruszające to ustawienie.

Nowa wersja przeglądarki to również załatane aż 39 podatności, które co prawda nie zostały oznaczone jako "krytyczne", jednak ich waga była ustalona na "wysoką". Nawet, jeżeli niekoniecznie przekonuje Was ciemny motyw w przeglądarce, z uwagi na naprawione błędy bezpieczeństwa powinniście się zaopatrzyć w najnowszą wersję Chrome.

Jak zaktualizować Google Chrome?

W wielu przypadkach przeglądarka samodzielnie pobiera aktualizacje, jednak użytkownik musi uruchomić ponownie przeglądarkę, aby zmiany zostały zastosowane. Jeżeli czeka na Was jakiekolwiek uaktualnienie, na przycisku Ustawień w górnym prawym rogu powinna pojawić się zielona ikona (lub w nieco ostrzejszym kolorze, jeżeli minęło sporo dni od wypuszczenia aktualizacji). Wtedy wystarczy jedynie zamknąć wszystkie karty Google Chrome i włączyć przeglądarkę ponownie - zmiany zostaną wprowadzone automatycznie.

Jeżeli nie jesteście pewni, czy korzystacie z najnowszej wersji przeglądarki od Google, warto przenieść się do Menu boczne -> Pomoc -> Google Chrome - Informacje. W nowym oknie pojawią się wszystkie dane na temat bieżącej instalacji produktu - również z aktualną wersją. Jeżeli oznaczenie różni się od prefiksu 74..., Google Chrome spróbuje zaktualizować się samodzielnie i powiadomi Cię o powodzeniu tego procesu (też będzie konieczny restart przeglądarki).

Warto odnieść się również do samego trybu ciemnego, który jest zależny od kolorystyki, którą użytkownik aktualnie wykorzystuje w Windows 10. Okazuje się, że Google wypuszcza tę funkcję "falami", a zatem nawet jeżeli nie działa ona obecnie u Was, a nie chcecie jej wymuszać za pomocą "sztuczki", którą zaproponowaliśmy powyżej, w ciągu kilku dni ciemny motyw powinien się pojawić na Waszych komputerach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu