Google

Nowe gesty w stabilnej wersji Chrome i kolejne rozwiązania w testowym Canary

Piotr Kurek
Nowe gesty w stabilnej wersji Chrome i kolejne rozwiązania w testowym Canary
2

Początek roku w testowej odsłonie Chrome Canary przywitał nas ciemnym motywem graficznym. Google wie, że oczekiwania użytkowników są wysokie i stara się dostarczać najciekawsze rozwiązania.

Ciemny motyw graficzny, czy łatwe udostępnianie otwartych kart to tylko niektóre z zaprezentowanych w tym roku nowych funkcji, które trafiły do rozwojowej wersji przeglądarki Chrome — Canary. Ostatnia aktualizacja zawitała przed chwilą do Google Play. Wprowadza ona dodatkowe narzędzia, dzięki którym przeglądanie stron internetowych będzie jeszcze wygodniejsze — wszystko za sprawą grupowania kart, o których mówiło się od dłuższego czasu.

Zobacz też: Chrome potrzebuje tej nowości, a ja wyczekuję jej najbardziej ze wszystkich użytkowników

Przełączanie się między zestawem kart na smartfonach i tabletach potrafi być znacznie bardziej uciążliwe, niż na znacznie większych ekranach komputerów. Opcja grupowania kart pozwoli choć trochę ten proces ułatwić — chociaż nie da się ukryć, że są to dopiero jej początki. Opcję o której mowa znajdziecie we flagach Canary pod chrome://flags/#enable-tab-groups. Skupia się ona na tworzeniu grup otwartych kart, aby łatwiej było odnaleźć się w gąszczu stron. Dzięki temu można je poukładać kategoriami, tematycznie, czy jak nam się tylko żywnie podoba. Na tę chwilę widać jednak, że to dopiero próby — bo choć otwarcie strony w nowym zestawie zakładek działa, to podczas nawigacji na pasku z kartami nie ma żadnego oznaczenia, że mamy do czynienia ze stosem stron, a nie tylko jedną zakładką, przez co odnalezienie się w tym wszystkim może okazać się sporym wyzwaniem. Ale spokojnie, to dopiero początek — prawdopodobnie nim opcja dotrze do ostatecznej wersji przeglądarki, takie szczegóły będą już dopracowane. Wersję Canary znajdziecie w Google Play.

Kiedy już jesteśmy przy nowościach w Chrome na Androida, warto także wspomnieć o dodanych kilka dni temu gestach nawigacji. Maźnięcie palcem w lewo przeniesie nas do odwiedzanej ostatnio strony, w prawo — do następnej. Klasyczne rozwiązanie znane od lat użytkownikom systemu iOS nareszcie trafia i tutaj. Odnajdziecie je we flagach pod adresem: chrome://flags/enable-gesture-navigation.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu