Moje przemyślenia

Chrome szturmem zdobywa rynek przeglądarek. Drugi w UK, przegania IE w Polsce (według StatCounter)

Jan Rybczyński
Chrome szturmem zdobywa rynek przeglądarek. Drugi w UK, przegania IE w Polsce (według StatCounter)
17

Dokładnie miesiąc temu pisałem, że Chrome przejął ponad 20% rynku przeglądarek. Jak widać dobra robota programistów i szeroko zakrojona kampania reklamowa Google robią swoje i Chrome nie zwalnia, ciągle pnie się w górę. W różnych krajach rożne przeglądarki tracą na rzecz Chrome, jednak niemal wszędz...

Dokładnie miesiąc temu pisałem, że Chrome przejął ponad 20% rynku przeglądarek. Jak widać dobra robota programistów i szeroko zakrojona kampania reklamowa Google robią swoje i Chrome nie zwalnia, ciągle pnie się w górę. W różnych krajach rożne przeglądarki tracą na rzecz Chrome, jednak niemal wszędzie staje się on coraz popularniejszy.

Patrząc na wykresy StatCounter widać wyraźnie, że Chrome przegonił Firefoxa i stał się drugą najpopularniejszą przeglądarką w Wielkiej Brytanii. Pierwsze, wciąż mocne miejsce zajmuje Internet Explorer.

Co ciekawe, widać na wykresie, że tylko Chrome ma wyraźną tendencję wzrostową. Reszta przeglądarek albo traci na popularności, albo utrzymuje się na tym samym poziomie.

Obecnie Chrome posiada 22,12% w UK, podczas gdy Ognisty Lis 21,65%. IE trzyma się mocno ze swoimi 45,51% ale dość szybko spada. Zaskakująca jest popularność IE w Wielkiej Brytanii. Ciekawe czy na statystki wpływają głównie komputery firmowe, czy po prostu Anglicy wciąż lubią przeglądarkę Microsoftu.

Ale to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości dla Chrome. Na naszym podwórku święci tez niemały sukces, ponieważ przegonił właśnie przeglądarkę z Redmond, co widać na poniższym wykresie:

Z tego co mi wiadomo, pierwszy zauważył to nasz nowy kolega w redakcji Antyweb, Grzegorz Ułan, i poinformował o tym umieszczając wiadomość na Google+.

W porównaniu do UK, przeglądarka Microsoftu ma u nas wyjątkowo słabą pozycje i niepodzielnie rządzi Firefox ze swoim 51,92%, który zalicza delikatne spadki, jednak znacznie mniej dramatyczne niż IE w Wielkiej Brytanii. Sam IE ma się słabo (jak na IE), jego popularność w sumie to zaledwie 17,08% i jest dopiero na trzecim miejscu, przynajmniej od dzisiaj, gdyż Chrome wskoczył na drugie miejsce z wynikiem 19,27%.

I oto nastał ten dzień, kiedy IE w Polsce nie jest już nawet na drugim miejscu. Przynajmniej w teorii, bo według gemiusRanking, który pokazuje dokładniejsze wyniki, jeśli chodzi o Polskę, Chrome wciąż jest za IE:

Widać jednak tendencję spadkową jeśli chodzi o przeglądarkę Microsoftu i tendencję wzrostową jeśli chodzi o przeglądarkę Google, wiec bardzo możliwe, że już niedługo również w gemiusRanking IE spadnie na trzecią pozycję. Według gemiusa IE obecnie posiada 26% a Chrome 15,71%, więc jeszcze trochę brakuje. Zobaczymy jak sytuacja zmieni się po wyjściu kolejnych wersji Chrome.

Przeglądarka od Google rozruszała rynek i zmobilizowała konkurencję, co powinno cieszyć wszystkich, również jej przeciwników, natomiast jej zbyt dobra pozycja może się nam kiedyś odbić czkawką. Ale to temat na osobny artykuł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu