Kosmos

Chiny pokazują prototyp, który zaopatrzy ich stację kosmiczną

Bartosz Gabiś
Chiny pokazują prototyp, który zaopatrzy ich stację kosmiczną
Reklama

Apetyt Chińskiej Republiki Ludowej na zdobycie kosmosu nie jest tajemnicą. To, co zaś szokuje, to jak chętnie się chwalą swoimi osiągnięciami, ale z drugiej strony, nie ma się co dziwić. Robią to w pięknym stylu i mają się czym pochwalić.

Chiny nie patrzą na innych, po prostu idą do przodu i pokazują światu, jak wygląda przyszłość naszej orbity.  Zaprezentowana kapsuła jest wyjątkowa, lżejsza i będzie mogła zaopatrzyć orbitującą stację kosmiczną niemalże dwoma tonami zapasów. To, co rzeczywiście zrobiono w stylu Zachodu to jej możliwość wielokrotnego użytku.

Reklama

Czy tak będzie wyglądała przyszłość każdej kapsuły zaopatrzeniowej?

Chiny pokazały nie tylko projekt, ale także prototyp w skali 1:1 ich niezwykłej kapsuły Haolong. Zaprojektowana przez instytut badawczy położony w Chengdu oraz oczywiście nadzorowana przez korporację należącą do rządu kapsuła, została wyłoniona w ramach konkursu. Był on wezwaniem do stworzenia niskim kosztem, pojazdu zaopatrzeniowego, który ułatwi utrzymanie ludzi na orbicie.

Kapsuła będzie umieszczana na szczycie rakiety, która wyrzuci ją na orbitę i tak samo jak znamy to i ze współpracy maszyny SpaceXu Dragon, po dotarciu do stacji kosmicznej, połączy się z nią przy użyciu śluzy. Wyjątkowość Haolonga jest w jej hybrydowej konstrukcji.

Jak można zauważyć na opublikowanych obrazkach, na pierwszy rzut oka, można nawet przeoczyć, że jest to kapsuła. Ktoś na co dzień niemający styczności z tematyką, może bez przeszkód ulec złudzeniu spoglądania na prototyp nowego promu kosmicznego. Nic bardziej mylnego, jest to po prostu przemyślana konstrukcja. Ma ona składane skrzydła, dzięki czemu łatwo się zmieści w nosie rakiety, lecz gdy już się oswobodzi z jej jarzma, może je rozwinąć. Cała konstrukcja ma opływowy, aerodynamiczny kształt, co według twórców, ma jej ułatwić powrót na Ziemię i wylądowanie w poziomie, tak samo jak to czynią promy kosmiczne.

Innym znanym przykładem podobnej kapsuły jest Dream Chaser amerykańskiej firmy Sierra Space. Miałaby ona umożliwić wysyłanie na orbitę nie tylko zaopatrzenia, ale i samych astronautów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama