Kosmos

Większa i lepsza. Chiny rozbudują swoją stację

Patryk Łobaza
Większa i lepsza. Chiny rozbudują swoją stację
Reklama

Chiny już od lat pokazują swoje zaangażowanie w kwestii badań i eksploracji kosmosu. Dwa lata temu oddali do użytku swoją własną stację kosmiczną. Teraz zdradzają, jakie mają względem niej dalsze plany.

Chińska Stacja Kosmiczna Tiangong, w pełni ukończona w listopadzie 2022 roku, już od prawie dwóch lat krąży na orbicie i jest regularnie wykorzystywana do misji załogowych i badań naukowych. Chiny nie zamierzają jednak na tym poprzestać – planują kolejne ulepszenia i rozbudowę stacji, która stanie się jeszcze bardziej zaawansowana technologicznie i przyjazna dla naukowców z całego świata.

Reklama

Chiny zapowiadają rozbudowę stacji kosmicznej

Stacja kosmiczna Tiangong, zbudowana przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST), obecnie składa się z trzech modułów połączonych w kształt litery „T”. Jednak CAST, odpowiedzialna za konstrukcję i produkcję modułów stacji, pracuje nad rozbudową, która zmieni jej strukturę. Jak powiedział Li Ming, przewodniczący komitetu nauki i technologii CAST, celem jest rozszerzenie Tiangong do kształtu „podwójnego T”.

Nowy układ pozwoli na dodanie kolejnych modułów badawczych, co zwiększy możliwości stacji w zakresie prowadzenia eksperymentów naukowych i prac badawczych. Dzięki temu możliwe będzie wysyłanie na Tiangong dodatkowych zasobników na sprzęt naukowy i duże urządzenia do prac poza stacją, co przyczyni się do rozszerzenia działań w przestrzeni kosmicznej.

Wbrew temu, co mówi NASA, Państwo Środka nie jest zamknięta na inne kraje. Chiny deklarują otwartość na współpracę międzynarodową. Li Ming podkreślił, że Tiangong jest gotowa przyjąć astronautów z innych krajów, opierając współpracę na zasadach wzajemnego szacunku i równości. Chińska stacja kosmiczna ma pozostać operacyjna co najmniej przez najbliższe dziesięć lat, a w obliczu planowanego zakończenia misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2030 roku, Tiangong może stać się jedyną stacją załogową na orbicie, co tylko zwiększa jej znaczenie na arenie międzynarodowej.

Grafika: depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama