Mobile

"Cena high-endowych smartfonów z oferty ZTE będzie atrakcyjna." Wywiad z Guo Lei, dyrektorem generalnym ZTE Poland

Tomasz Popielarczyk
"Cena high-endowych smartfonów z oferty ZTE będzie atrakcyjna." Wywiad z Guo Lei, dyrektorem generalnym ZTE Poland
Reklama

W tym roku ZTE obchodzi 15-lecie obecności na rynku telefonów komórkowych. Przez cały ten okres firmie udało się wejść na rynek globalny, a nawet zaws...

W tym roku ZTE obchodzi 15-lecie obecności na rynku telefonów komórkowych. Przez cały ten okres firmie udało się wejść na rynek globalny, a nawet zawstydzić wielu, teoretycznie silniejszych rywali. Smartfony z logo chińskiego producenta na dobre zagościły też w kieszeniach użytkowników nad Wisłą. O to, o Firefox OS i wiele innych spraw zapytałem w ekskluzywnym wywiadzie dyrektora generalnego ZTE Polska, Guo Lei.

Reklama

Jak ważny dla ZTE jest polski rynek? Sprzedaje się u nas dużo smartfonów tej marki?

Oczekujemy globalnie  ponad 30% wzrostu sprzedaży smartfonów w 2013 roku w porównaniu z 2012, a w Polsce  jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia 40% wzrostu w tym segmencie. Nasz oddział wraz z UK, Niemcami, Francją, Hiszpanią jest kluczowym biurem dla ZTE w Europie. ZTE Poland odnotowało w zeszłym roku jeden z lepszych wyników w Europie. Na przestrzeni trzech lat wprowadzamy coraz większe ilości smartfonów i modemów w Polsce, a jako lider innowacji technologicznych, przy współpracy z operatorami, oferujemy modemy i routery LTE.

Jakie konkretnie modele ZTE cieszą się wśród Polaków największym zainteresowaniem?

Rok 2012 pozowlił wprowadzić nam takie smartfony jak Blade III, ZTE KIS, Libra, Racer II,  a także Grand X In z procesorem Intela na pokładzie. Wszystkie smartfony z serii Blade cieszą się największym uznaniem pośród polskich konsumentów. Klienci są zadowoleni z solidnego wykonania i optymalnych parametrów, które w połączeniu z przystępną ceną, spełniają ich oczekiwania. W 2013 wprowadzamy do oferty operatorskiej kolejny model z serii Blade, Blade III Pro, a także KIS Pro. W planie są też kolejne modele, ale na razie nie zdradzę szczegółów.


Głównym atutem produktów marki ZTE zawsze była konkurencyjna cena. Czy nadchodzące premiery na polskim rynku również będą się wyróżniać tym aspektem na tle konkurencji czy może zaskoczą nas czymś innym i nietuzinkowym?

Konkurecyjne ceny wynikają ze strategii "to care how to bring value to our customers".ZTE coraz mocniej inwestuje w komunikację i budowanie marki w Europie poprzez współpracę z globalnymi liderami jak Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Baidu, Tencent, Mozilla czy Dolby Laboratories. ZTE wyróżnia się na tle konkurencji swoją innowacyjnością, a w najnowszych smartfonach z serii Blade pojawi się intuicyjny interfejs MIFAVOR, który odróżnia urządzenia ZTE od słuchawek z Androidem.

„Chiński smartfon” to ciągle dość pejoratywne określenie i mimo, że 90 proc. elektroniki użytkowej produkuje się w Państwie Środka, wielu Polaków może mieć opory przed zaufaniem producentowi z chińskim rodowodem. Czy ZTE próbuje w jakiś sposób ocieplać ten wizerunek?

Firma i produkty mają duży potencjał, a klienci po zapoznaniu się z ofertą dostrzegają możliwości płynące z Państwa Środka. ZTE jako firma globalna, posiada ponad 25letnie doświadczenie w sektorze telekomunikacyjnym, a zgodnie z polityką korporacji w każdym lokalnym oddziale kluczowe funkcje pełnią pracownicy rekrutujący się z rodzimego rynku. Dzięki temu firma lepiej rozumie specyfikę i potrzeby odbiorców. W Polsce ZTE obecne jest od ponad 10 lat, nie jest już więc marką nową i budzi coraz bardziej pozytywne skojarzenia. Chcemy, aby flagowe modele smartfonów w każdym segmencie wychodziły naprzeciw rosnącym potrzebom mobilnej społeczności. Stąd też kolejne  wersje Pro, dzięki czemu użytkownicy mogą odnaleźć w nich te funkcjonalności, których zabrakło im w poprzednich wcieleniach danego modelu.

ZTE w ostatnim czasie pokazało światu kilka typowo high-endowych modeli. Czy w ich przypadku cena nie będzie miała znaczenia, czy może premiera tych urządzeń będzie początkiem czegoś w rodzaju „taniego high-endu”?

W ostatnich latach ZTE skupia się na rynku smartfonów, czego dowodzi podwojenie sprzedaży tego typu urządzeń w 2012 roku. Firma koncentruje się głównie na serii Grand: modelu Grand S, który zadebiutował na targach CES 2013 i Grand Memo, mającym swoją premierę na MWC 2013. ZTE rozpoczyna nową erę jako główny światowy producent smartfonów. Aspiruje ponadto do bycia wiodącą marką w segmencie urządzeń 4G oraz zamierza kształtować przyszłość inteligentnych telefonów. Cena high-endowych smartfonów z oferty ZTE będzie atrakcyjna, konsumenci przekonają się, że są to produkty, które stworzą konkurencję dla innych modeli.


Reklama

ZTE właśnie obchodzi 15 urodziny na rynku telefonów komórkowych. Czy możemy w związku z tym spodziewać się czegoś szczególnego w Polsce? Jak wygląda sytuacja ZTE po 15 latach działalności w tym segmencie?

Firma odnotowuje w tym segmencie ciągły wzrost. W ciągu 10 lat ZTE sprzedało 100 milionów słuchawek, a w ciągu ostatnich lat liczba ta wzrosła do 500 milionów. W 2011 ZTE było 9 dostawcą na świecie, jednak obecnie zajmuje już czwartą pozycję. Progres jest zatem widoczny gołym okiem. Nie planujemy hucznych obchodów jubileuszu, wolimy skupić się na osiąganiu założonych celów.

Już niebawem premiera pierwszych urządzeń z Firefox OS, w tym modelu ZTE Open. Czy firma pokłada duże nadzieje w tej platformie. A może będzie ona raczej dodatkiem do głównego, złożonego z Androidów portfolio?

Wierzymy, iż smartfon ten jest przeznaczony dla konkretnej grupy klientów, czyli  młodych ludzi, którzy lubią nowinki technologiczne, ale mają niewielki budżet. ZTE Open z Mozilla Firefox OS, 3,5-calowym ekranem, 3,2 Mpx kamerą, Bluetooth i 1200mAh baterią jest więc idealną propozycją dla osób, które rozpoczynają przygodę ze smartfonem. Niewygórowana cena i ciekawa propozycja w zakresie zaimplementowanego systemu operacyjnego spotkają się na pewno z entuzjazmem użytkowników. ZTE Open na tle innych modeli w portfolio pokazuje, iż jesteśmy innowacyjną marką, która dąży do zaspakajania potrzeb klientów dostarczając najnowocześniejsze rozwiązania przy współpracy z największymi graczami na rynku.

Reklama


Mozilla zapowiadała bardzo intensywną promocję Firefox OS – również w Polsce. Czy ZTE będzie w niej aktywnie uczestniczyć? Mógłby już Pan zdradzić jakieś szczegóły na ten temat?

Obecnie jesteśmy w fazie współpracy przy tworzeniu nowej platformy Firexos OS, szczegóły wkrótce.

Miniony rok nie był dla ZTE łaskawy i firma zanotowała stratę. Co było jej przyczyną? Czy 2013 zapowiada się pod tym względem lepiej?

Branża telekomunikacyjna zmienia się bardzo szybko, podejmowane są działania zmierzające do dostosowania się do dynamicznej sytuacji rynkowej. Czujemy się zobowiązani do kompleksowych reform. Na początku roku Rada Dyrektorów koncernu ZTE dokonała zmian na poziomie zarządzania. ZTE będzie ściśle monitorować koszty utrzymania, poprawiać wewnętrzną koordynację i zwiększać efektywność poprzez koncentrację na kluczowych rynkach, produktach i projektach. Reorganizacja ma zwiększyć konkurencyjność i unormować zarządzanie ryzykiem.

Kondycja polskiego oddziału ZTE jest bardzo dobra. W 2012 roku ZTE dostarczyło 50% modemów do operatorów. ZTE oferuje nie tylko produkty konsumenckie, ale także świadczy pełny zakres usług telekomunikacyjncych. Jednym z ostatnich sukcesów jest pomyślna wymiana platformy IN prepaid w Orange Polska, z której korzysta około 13,5 miliona Polaków.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama