Gry

CD Projekt urósł o 21 000% w 10 lat, Cyberpunk 2077 może go zbliżyć do gigantów

KP
Kamil Pieczonka
8

Druga dekada XXI w. zbliża się ku końcowi i jak to zwykle w takich momentach bywa, pojawiają się różne podsumowania. Bloomberg zwrócił uwagę na jedną bardzo ciekawą kwestię, okazuje się, że najlepszą inwestycją akcyjną w ostatnich 10 latach w Europie było kupno akcji CD Projektu.

21 000% w 10 lat

10 lat temu CD Projekt był całkiem inną firmą, która borykała się ze swoimi problemami, ale wyszła z nich i dzisiaj może święcić tryumfy jako jedna ze spółek o największej kapitalizacji na polskiej giełdzie. Kurs akcji w ostatnich dniach ociera się o swoje rekordy, co oznacza, że przez ostatnie 10 lat spółka dała zarobić 21 800%. Każda zainwestowana wtedy w akcje złotówka, dzisiaj warta jest 218 PLN. To sprawiło, że w indeksie Stoxx 600, który skupia 600 największych spółek notowanych w 17 krajach Europy, to właśnie akcje CD Projektu okazały się najlepszą inwestycją w ostatniej dekadzie.

Dzisiaj spółka wyceniana jest na 26 mld PLN, czyli 6,7 mld USD co oznacza, że nadal jest jej jeszcze daleko do gigantów rynku elektronicznej rozrywki, ale powoli zbliża się do innego europejskiego giganta jakim jest Ubisoft. Trzeba jednak pamiętać, że sukces ten zawdzięcza jednej grze - trzeciej części Wiedźmina, która wraz z dodatkami świetnie się sprzedaje po dziś dzień pozwalając spółce skupić się na pracy nad swoim kolejnym dużym tytułem - Cyberpunk 2077.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w ostatnich dniach udało się dogadać z Andrzejem Sapkowskim, nie można wykluczyć, że w przyszłości pojawi się kolejna gra z uniwersum Wiedźmina. Tym bardziej patrząc na to jakim zainteresowaniem cieszy się serial, który pojawił się kilka dni temu na Netfliksie i z pewnością nie zakończy się na jednym sezonie.

Na kurs akcji w najbliższym czasie będzie miała jednak największy wpływ premiera Cyberpunka 2077, która planowana jest na 16 kwietnia 2020 roku, czyli już za niespełna 4 miesiące. Analitycy szacują, że dzięki temu przychody spółki w 2020 roku mogą osiągnąć 3,2 mld PLN, czterokrotnie więcej niż w rekordowym 2015 roku, kiedy to zadebiutował Wiedźmin 3: Dziki Gon. Nadal jednak pozostaje zagadką, czy zmiana uniwersum ze średniowiecza, na bliżej nieokreśloną przyszłość przypadnie graczom do gustu. Niedługo wszyscy się o tym przekonamy.

źródło: Bloomberg / Autor jest posiadaczem akcji CD Projektu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: