Gry

CD Projekt idzie w ślady innych i wstrzymuje sprzedaż w Rosji i Białorusi

Krzysztof Rojek
CD Projekt idzie w ślady innych i wstrzymuje sprzedaż w Rosji i Białorusi
1

Twórcy Wiedźmina i Cyberpunka wycofują się z Rosyjskiego i Białoruskiego rynku. Solidarność z Ukrainą obniży ich światową sprzedaż o jakieś 9 proc.

Wojna na Ukrainie zwróciła oczy wszystkich na firmy, które eksportują swoje produkty do Rosji i Białorusi. Kraje takie jak Polska nie mogą pomóc ludności ukraińskiej swoim wojskiem, ale izolacja gospodarcza Rosji i Białorusi może sprawić, że tamtejsi obywatele zwrócą się przeciwko swoim rządom. Takie działania prowadzą głównie firmy prywatne, które jedna po drugiej wycofują swoje produkty z terytorium państw, które przeprowadziły bezpodstawną i krwawą agresję na Ukrainę. Do tej akcji dołączył właśnie największy polski gracz sfery gier, czyli CD Projekt.

CD Projekt nie będzie już sprzedawał na Białorusi i w Rosji

CD Projekt to firma, która od samego początku bardzo mocno zaangażowała się w pomoc ofiarom konfliktu na Ukrainie. 25 lutego firma przekazała okrągły milion złotych na pomoc humanitarną dla ofiar konfliktu. Firma ogłosiła, że przychody ze sprzedaży w Rosji wynoszą 5,4, a na Białorusi - 3,7 proc. w skali ogólnoświatowej sprzedaży. Oznacza to, że firma z dnia na dzień poświęca na rzecz solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami około 9 proc. swojej światowej sprzedaży, a więc niebagatelną wartość.

CD Projekt nie jest w tym pomyśle sam, ponieważ duża część GamDevu prowadzi różne akcje mające na celu wsparcie Ukraińców. Wielu producentów i wydawców przekazuje albo duże kwoty pieniężne na rzecz pomocy Ukrainie, albo też - zysk ze sprzedaży swoich gier w danym okresie. Wycofanie swoich produktów z Rosji zapowiedział także m.in. Bloober Team, a myślę, że do akcji dołączą niedługo inni polscy i zagraniczni producenci i wydawcy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu