Technologie

Ta bateria zrewolucjonizuje branże motoryzacyjną i to jeszcze w tym roku

Kamil Pieczonka
Ta bateria zrewolucjonizuje branże motoryzacyjną i to jeszcze w tym roku
18

CATL (Contemporary Amperex Technology Limited) to jeden z największych producentów baterii dla samochodów elektrycznych na świecie. Firma sprzedaje swoje akumulatory największym firmom motoryzacyjnym, a wkrótce zaoferuje im rewolucyjną technologię ShenXing.

CATL ShenXing zapowiada się obiecująco

Chiński dostawca baterii do samochodów elektrycznych - CATL zapowiedział właśnie nową technologię, która pozwoliła stworzyć pierwszą na świecie baterię LFP o super szybkim ładowaniu. Według informacji podanych przez firmę, bateria ShenXing może dostarczyć 400 kilometrów zasięgu po zaledwie 10-minutowym ładowaniu. Oznacza to również, że z tak samo dużą mocą może być rozładowana. Możliwość dostarczenia wysokiej mocy w krótkim czasie pozwoli na osiągnięcie wysokich parametrów np. podczas przyśpieszenia. W pełni naładowana bateria ma mieć zasięg wynoszący ponad 700 kilometrów.

Polecamy na Geekweek: Najtańsze telefony, jakie warto kupić. Smartfon do 500 zł?

Takie parametry udało się osiągnąć dzięki zupełnie nowej formule nadprzewodzącego elektrolitu, która skutecznie redukuje lepkość elektrolitu, co z kolei zwiększa przewodność. Producent baterii poprawił również ultracienką warstwę SEI (solid electrolyte interphase), aby jeszcze bardziej poprawić prędkość transmisji jonów litu. Zmiany te mają również pomóc w niskich temperaturach dzięki szybszemu nagrzewaniu się ogniw. CATL obiecuje ładowanie od 0 do 80% w 30 minut nawet w -10 stopniach Celsjusza. W optymalnych warunkach takie ładowanie trwa tylko 10 minut.

Firma poinformowała, że nowa bateria wejdzie do masowej produkcji do końca roku, a pojazdy wyposażone w baterię ShenXing powinny trafić na rynek na początku 2024 roku. CATL nie ujawnił, którzy producenci samochodów będą korzystać z tych baterii, ale można się spodziewać, że zaangażowanych będzie kilku dużych graczy. CATL przez lata nawiązał partnerstwa z czołowymi producentami samochodów elektrycznych, w tym z takimi markami jak Tesla, Toyota, Honda, BMW i Volkswagen.

źródło: CATL

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu