VOD

Czekaliście na to długie lata. Zupełnie nowy CANAL+ to telewizja przez Internet i VOD

Konrad Kozłowski
Czekaliście na to długie lata. Zupełnie nowy CANAL+ to telewizja przez Internet i VOD
67

CANAL+ to nowa usługa z telewizją online oraz VOD w jednym. Serwis startuje już dzisiaj, a na początek możecie go sprawdzić przez miesiąc zupełnie za darmo.

Platforma CANAL+ startuje z nową usługą o nazwie CANAL+, bo nc+ zmieniło nazwę na Platforma CANAL+, a kanał CANAL+ stał się CANAL+ Premium. Pogubiliście się trochę? Tak, my też, dlatego zalecam przeczytanie powyższego zdania raz jeszcze i przechodzimy do najciekawszych nowości.

CANAL+ to telewizja przez Internet i VOD w jednym

Co spotka Player+ i nc+go?

W Polsce nie będzie francuskiej usługi myCANAL, ale CANAL+ to jej polski odpowiednik. Dzięki temu już wcześniej wiedzieliśmy, czego mniej więcej spodziewać się po platformie, ale nasi rodacy postanowili dodać trochę od siebie. W konsekwencji powstała usługa CANAL+ oferująca telewizję przez Internet oraz treści VOD - własne i partnerów. Na tę chwilę nie oznacza to rychłych zmian dla oferty CANAL+ w nc+go ani Player.pl, ale takowe na pewno się pojawią.

Polecamy: Takie filmowe nowości Wam się spodobają. Wstępna lista premier na HBO GO w czerwcu

Pakiety telewizyjne CANAL+ online...

W kwestii telewizji przez Internet CANAL+ nareszcie zaoferuje widzom to, na co czekali latami. Bez podpisywania długoterminowej umowy oraz wyposażania się w potrzebne urządzenia i akcesoria jak antena satelitarna oraz dekoder, możemy wreszcie dysponować wygodnym dostępem do kanałów telewizyjnych z pakietów CANAL+. Solidną zmianą względem tradycyjnych ofert jest jej uproszczenie. Zamiast piramidy pakietów (wykupienie droższego możliwe jest tylko w przypadku posiadania tańszego), oferta to jedynie cztery tematyczne plany, w skład których wchodzą wszystkie kanały. To najprostsza i najbardziej przejrzysta oferta tego typu na rynku, więc za to CANAL+ należą się się słowa uznania. Wielkimi nieobecnymi są oczywiście kanały Polsatu, ale taka absencja jest z punktu widzenia biznesowego zrozumiała.

...to także pakiety VOD w CANAL+

Co istotne, wybierając pakiety telewizyjne od razu wykupujemy dostęp do treści VOD od FOX, National Geographic, CANAL+ i HBO. Te, na dobre i na złe, przynależą do tych samych pakietów, więc niemożliwe jest dobranie tylko usług VOD dwóch pierwszych wspomnianych partnerów i dwóch następnych bez posiadania (i opłacania) kanałów telewizyjnych na żywo. Rozumiem zamysł uproszczenia oferty, ale jako abonent telewizji kablowej nie widzę sensu ponownego ponoszenia kosztów za dostęp do tych kanałów przez Internet, gdyby interesowało mnie tylko VOD.

Ile kosztuje CANAL+?

Dostępne są cztery pakiety:

 • CANAL+ FILM za 50 zł/msc
  • m. in. CANAL+ Premium, Film, Seriale, Dokument, Ale Kino+, trzy kanały HBO, 5 kanałów Filmbox
  • CANAL+ VOD, HBO GO
 • CANAL+ Sport za 50 zł/msc
  • CANAL+ Premium, Sport 1-4, NOW, nSport+, Eleven Sports 1-4, Sportklub i Fightclub
 • CANAL+ Fun&Info za 25 zł/msc
  • m. in. TVN24, CNBC, Kuchnia+, Planete+, kanały MTV, National Geographic, SciFi, BBC Earth, History, FOX, AXN, Comedy Central
  • FOX Play, National Geographic Play
 • CANAL+ Kids za 10 zł /msc
  • m. in. Cartoon Network HD, Boomerang HD, 3 kanały nickelodeon, Disney Junior, Disney Channel
  • Cartoon Network HD VOD, Nickoledoen Play, Boomerang HD VOD

Po wprowadzeniu do oferty pakiet 4K będzie kosztował dodatkowe 10 zł. W tej chwili płatności odbywać się mogą tylko i wyłącznie za pomocą karty płatniczej (brak BLIK-a czy PayPal i innych). Nie przewidziano jak na razie żadnych pakietów promocyjnych ani rabatów za zakup wszystkich pakietów.

Szczegóły wszystkich czterech ofert CANAL+

Wybierając CANAL+ decydujemy się więc na niezwykle uniwersalną i kompleksową ofertę wideo przez Internet, a biorąc pod uwagę działania w obszarze telewizyjni satelitarnej (Netflix) oraz spółki matki na rynku francuskim (Disney+), można dojść do wniosku, że celem CANAL+ jest stworzenie usługi, która będzie oferować wszystko. Nie będzie to łatwe,  ale doceniam ambicje.

Zobacz też: Wygląda to coraz lepiej! Netflix w czerwcu – wstępna lista premier

Na czym mogę oglądać CANAL+?

CANAL+ (telewizję przez Internet i VOD) możecie oglądać poprzez przeglądarkę, w aplikacjach na iOS-a i Androida, na telewizorach i przystawkach z Android TV oraz na Apple TV. W aplikacjach mobilnych obecna są funkcje Google Cast i AirPlay. Brak aplikacji dla smart TV Samsunga czy LG może być poważny kłopotem z dotarciem do wielu użytkowników w Polsce ze względu na popularność tych odbiorników. W chwili obecnej maksymalna wspierana rozdzielczość to Full HD, ale prace trwają nad wdrożeniem 4K. Dźwięk w stereo lub 5.1 - w zależności od materiału źródłowego. Jest opcja zmiany ścieżki dźwiękowej, języka napisów i cofania aż do 8 godzin wstecz względem emisji (lub do 14 dni w ramach kolekcji).

Dodatkowe funkcje w telewizji online i VOD

Trwającą transmisję na żywo można jednym kliknięciem odtworzyć od początku, zatrzymać i przewijać. Nie zabrakło opcji synchronizacji postępu odtwarzania. Dla fanów sportu i informacji na żywo świetnym rozwiązaniem będzie multi-live (wszystkie platformy poza www) - opcja pozwalająca oglądać jednocześnie aż cztery kanały telewizyjne z możliwością wybrania głównego, z którego dźwięk będziemy słyszeć. Dla wybranych treści VOD dostępny jest tryb offline z pobieraniem materiałów do pamięci urządzenia.

Czytaj też: Apple jednak zmienia zdanie w sprawie Apple TV+ i otwiera się na nowe możliwości

Z dodatkowych rozwiązań warto wymienić picture-in-picture, czyli funkcję pozwalającą zminimalizować okienko z odtwarzanym materiałem, byśmy mogli wrócić do przeglądania zawartości serwisu. Użytkownicy posiadają możliwość utworzenia aż do 10 profili, ale jednocześnie oglądać tylko na dwóch. Do jednego konta przypisanych może być maksymalnie 5 urządzeń - gdy dodamy kolejne, to ostatnie zastąpi pierwsze. Wspominałem, że obsługa treści w 4K HDR zostanie dodana dopiero później, analogicznie wygląda kwestia tzw. expert mode, w którym widz dysponować będzie szybkim dostępem do statystyk oglądanych rozrywek oraz dodatkowych kamer (wszędzie poza www).

Usługa dostępna jest pod adresem www.canalplus.com/pl. Nie wpisujcie www.canalplus.pl, ponieważ link prowadzi do strony platformy satelitarnej.

 

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu