Moje przemyślenia

Budki telefoniczne idą do lamusa - zastąpią je nowoczesne ekrany dotykowe. Czy to się sprawdzi?

MK
Marcin Kamiński
15

W czasach, gdy każdy ma w kieszeni osobisty telefon komórkowy, racja bytu tradycyjnych budek telefonicznych wydaje się wątpliwa. Dlatego władze Nowego Jorku przymierzają się do uruchomienia pilotażowego programu, w ramach którego rzadko wykorzystywane telefony w budkach zastąpione zostaną nowoczesny...

W czasach, gdy każdy ma w kieszeni osobisty telefon komórkowy, racja bytu tradycyjnych budek telefonicznych wydaje się wątpliwa. Dlatego władze Nowego Jorku przymierzają się do uruchomienia pilotażowego programu, w ramach którego rzadko wykorzystywane telefony w budkach zastąpione zostaną nowoczesnymi, dużymi ekranami dotykowymi mającymi stałe połączenie z siecią internet. Dzięki temu możliwe będzie sprawdzenie informacji o okolicznych atrakcjach, sklepach czy restauracjach, a nawet natężeniu ruchu na ulicach.

Budki telefoniczne w dużych miastach są coraz rzadziej wykorzystywane. Nic dziwnego – prognozuje się, że w niedługim czasie więcej będzie na świecie urządzeń mobilnych niż żyjących na planecie ludzi. Dlatego przestarzałe budki telefoniczne kończą powoli swój żywot. Władze Nowego Jorku wdrażają właśnie pilotażowo program, w ramach którego w budkach zamiast aparatów telefonicznych pojawią się ekrany dotykowe. Mają one przypominać tablice interaktywne znane obecne z centrów handlowych.

Na 32-calowym ekranie podłączonym do internetu przechodnie znajdą listę okolicznych restauracji, sklepów, informacje na temat aktualnych stanów dróg i korków, a także informacje turystyczne w wielu językach. W przyszłości nie jest wykluczone udostępnienie możliwości prowadzenia rozmów poprzez Skype oraz logowanie się do konta poczty elektronicznej, a nawet działanie budki telefonicznej jako darmowego hotspotu z Wi-Fi. W przypadku uruchomienia takich opcji konieczne będzie wprowadzenie pewnych ograniczeń, aby przechodnie nie wykorzystywali miejskich tabletów jako własnych przenośnych biur lub do trollingu.

W ramach pilotażowego programu planowane jest uruchomienie 250 ekranów dotykowych w budkach telefonicznych, a następnie zebranie opinii korzystających z nowej technologii mieszkańców. W zależności od wyników sondy podejmowane będą decyzje o dalszych losach projektu. Bardzo możliwe, że w przypadku sukcesu ekrany dotykowe pojawią się we wszystkich budkach telefonicznych w Nowy Jorku. Obecnie jest ich blisko 13,000, a kontrakty na ich funkcjonowanie obowiązują do października 2014 roku. Miasto Nowy Jork wprowadza także ekrany dotykowe w metrze – mają one posiadać wbudowane kamery internetowe, a także dawać możliwość robienia wygodnych zakupów przez internet.

Czy Waszym zdaniem ekrany dotykowe sprawdziłyby się w budkach telefonicznych lub metrze w naszym kraju?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Tablet