Motoryzacja

BMW i8 Roadster: wiatr we włosach z ekologią w tle

MA
Marek Adamowicz
1

Podczas Poznań Motor Show 2018 na stoisku BMW możemy obejrzeć m.in. nowe BMW i8 Roadster. Ta sportowa hybryda zadebiutowała w wersji bez dachu i zdecydowanie przyciąga wzrok swoimi wdziękami.

W porównaniu do auta z zamkniętym dachem Roadster wygląda jeszcze bardziej awangardowo. Zamiast zamkniętego nadwozia mamy miękki, materiałowy dach – sterowany elektrycznie (proces otwierania i zamykania trwa zaledwie 15 sekund i można go przeprowadzać do prędkości 50 km/h). W budowie samochodu wykorzystano wiele elementów wykonanych z karbonu, a wzmocnienia poprawiające bezpieczeństwo w i8 Roadster podniosły jego wagę zaledwie o 60 kg (całe auto waży 1595 kg). Jako, że BMW musiało schować gdzieś konstrukcję dachu i8 Roadster jest autem 2-osobowym – za fotelami znalazło się dodatkowe 100 litrów przestrzeni do wykorzystania.

Przy okazji wprowadzenia do oferty i8 Roadster, BMW przygotowało zmiany w napędzie sportowej hybrydy. Moc silnika elektrycznego zwiększono do 143 KM, a zestaw baterii litowo-jonowych powiększył pojemność z 20 do 34 Ah. Przełożyło się to na wzrost mocy (łączna moc zestawu spalinowo-hybrydowego BMW i8 generuje teraz 374 KM i 570 Nm momentu obrotowego), zasięgu (na napędzie elektrycznym do 53 km w przypadku Roadstera i 55 km w Coupe) oraz prędkości maksymalnej (do 105 km/h z wyłącznym wykorzystaniem silnika elektrycznego).

Zmiany, które wprowadziło BMW w i8 dotknęły też m.in. brzmienia silnika benzynowego (3-cylindrowy benzyniak o pojemności 1.5 l i mocy 231 KM) i spełniania jeszcze bardziej wyśrubowanych norm emisji spalin (dzięki zastosowaniu filtra cząsteczek stałych). Wewnątrz odświeżonego BMW i8 znajdziemy również dodatkowy wyświetlacz systemu multimedialnego. Producent obiecuje, że sportowa hybryda ma zużywać średnio zaledwie 2,1 l/100 km benzyny, a ładowanie akumulatorów ze źródła zewnętrznego trwać będzie od 3 do 4,5 godziny (w zależności od źródła i natężenia prądu).

Nowe BMW i8 Roadster zdecydowanie przyciąga wzrok na wystawie Poznań Motor Show 2018. Auto trafi do sprzedaży w maju bieżącego roku, a ceny mają zaczynać się od oszałamiających 700 100 zł!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu