Startups

Transport wielu produktów jest utrudniony ze względu na temperaturę. Zmienić to próbują Polacy

Maciej Sikorski
Transport wielu produktów jest utrudniony ze względu na temperaturę. Zmienić to próbują Polacy
9

Temperatura, w jakiej przechowuje i transportuje się niektóre produkty, ma kolosalne znaczenie - zapewne nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Na długiej liście takich towarów znajdziemy m.in. żywność, leki czy szczepionki. Ich przewożenie stanowi spore wyzwanie, a przy tym... stwarza możliwości do tworzenia biznesu. Zdaje sobie z tego sprawę Blulog - polsko-francuska firma, która chwali się kolejnymi partnerami i klientami.

Blulog pojawił się już na AW, pisałem o tym biznesie w połowie ubiegłego roku:

Ze strony Blulog można się dowiedzieć, że to firma polsko-francuska opracowująca technologie z działki M2M (machine to machine). Zajmują się monitoringiem – precyzyjnym i łatwym do zaimplementowania. System pozwala monitorować bezprzewodowo temperaturę i w czasie rzeczywistym wysyła alerty, gdy dojdzie do niepożądanej sytuacji. Gdzie można to stosować? W handlu, farmacji, szpitalach, transporcie, gastronomii, ale też np. w branży IT, konkretnie w serwerowniach. Wszędzie tam, gdzie ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury.[źródło]

Kilka miesięcy temu wspominałem o pozyskaniu nowego klienta, firma Georg Utz Polska postanowiła wykorzystać rozwiązania Blulog w swoich produktach. Tym razem przedsiębiorstwo informuje o współpracy z francuską firmą Emball'iso (zajmuje się opracowywaniem oraz produkcją opakowań dla produktów wrażliwych na temperaturę) i prezentuje izotermiczne opakowania wzbogacone o technologię termometryczną. Przedsiębiorstwa rozpoczęły współpracę na tym polu w ubiegłym roku - jak działa efekt tego partnerstwa?

Klient otrzymuje gotowy do użytku pojemnik izotermiczny wyposażony we wstępnie zaprogramowany rejestrator NFC. Jedyne co musi zrobić, to przygotować produkty do wysyłki i po wybraniu odpowiedniego profilu w aplikacji, włożyć logger wraz z produktami do pojemnika. Podczas transportu temperatura mierzona jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz opakowania. Przy odbiorze, w celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa i transparentności procesu, przedstawiciel firmy transportowej lub bezpośrednio klient skanuje opakowanie za pomocą smartfona lub czytnika, a dane zostają przesłane do chmury. Odbywa się to bez otwierania opakowań, zapewniając możliwość utrzymania właściwiej temperatury dla leków podczas transportu.

W teorii zapewniony jest prosty i bezpieczny transport leków, łatwo można zweryfikować, czy w trakcie przewozu utrzymano warunki, dzięki którym towar zachowa swoje właściwości. Ma to olbrzymie znaczenie w w przypadku przemieszczania niektórych leków - obniżenie lub podwyższenie temperatury nawet w niewielkim stopniu, może prowadzić do uszkodzenia towaru. Partia leków stanie się bezużyteczna.

Rozwiązanie zaproponowane przez Blulog opiera się na urządzeniach wielkości karty kredytowej, wykorzystujących technologię NFC. Taki rejestrator jest w stanie zbadać temperaturę z dokładnością +/- 0,2°C od 0 do 30°C +/-0,4°C, a w szerszym zakresie nawet od -40 do +60°C. Używając aplikacji, można dodatkowo wygenerować dla każdego loggera indywidualny certyfikat kalibracyjny. Ponadto, podczas całego transportu istnieje możliwość monitorowania także geolokalizacji, a w momencie dostawy wysyłający otrzymuje wysłany automatycznie raport PDF, stanowiący potwierdzenie odbioru produktów. Pozwala to na transparentną kontrolę całego procesu logistycznego wraz z dokładnymi informacjami na temat czasu i warunków, w jakich był przewożony dany produkt. Istnieje również możliwość skorzystania z aplikacji webowej, na której znajdują dane i analizy wraz z kompletną historią monitorowanych parametrów.

Odbiorca nie musi wyjmować rejestratora z pojemnika, żeby pozyskać dane, pojemniki są wykorzystywane ponownie (ważne z punktu widzenia opłacalności), a informacje wysyłane do chmury są szyfrowane. Brzmi naprawdę sensownie - rozwiązanie, które nie jest naciągane i w konkretny sposób wspiera biznes.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startuptransport