Startups

Poszukiwania lokatorów niemal jak w portalach randkowych, tak działa Ideal Flatmate

Kamil Świtalski
Poszukiwania lokatorów niemal jak w portalach randkowych, tak działa Ideal Flatmate
0

Znalezienie odpowiednich współlokatorów to nie jest łatwa sprawa. Źle dobrane charaktery są gwarancją awantur nie tylko o miejsca wspólne. Jak zatem trafić do ludzi, z którymi od razu się dogadamy? Odpowiedzią na to pytanie ma być Ideal Flatmate.

Nie jest to pierwszy startup, który próbuje odpowiedzieć na pytanie jak znaleźć współlokatora, z którym będzie nam się dobrze żyło. Jest jednak pierwszym, który działa na Starym Kontynencie i nie ogranicza się do mieszkań studenckich, a przeznaczony jest dla wszystkich. Stąd jego atrakcyjność i przykuwanie uwagi mediów na całym świecie? W końcu miliony ludzie na całym świecie wynajmują pokoje i szukają sposobu, aby żyć ze sobą w harmonii. Co takiego robi Ideal Flatmate, czego brakuje konkurencji?

Szukanie współlokatora idealnego

Serwis, w przeciwieństwie do najzwyklejszych tablic z ogłoszeniami, mówi nam wiele nie tylko o miejscu w którym będziemy mieszkać, ale także lokatorach. Wszyscy poszukujący mieszkania, będą więc musieli odpowiedzieć na cały zestaw przygotowanych pytań w kilkustopniowej skali. Odpowiedzi których udzielamy wahają się od jak najbardziej się zgadzam, do absolutnie nie. Pytania zostały dobrane przez specjalistów tak, aby móc ocenić charakter osoby która chce wynająć mieszkanie i podzielono je na zestaw kategorii. Dopytają nas o to jak radzimy sobie społecznie, czy jesteśmy otwarci na nowe znajomości, wyrozumiali... no i — rzecz jasna — o nasz stosunek do ładu i porządku dookoła.

Kiedy już podamy nasze odpowiedzi, algorytmy serwisu Ideal Flatmate automatycznie wyszukają dla nas najlepsze propozycje. Miejsca które będziemy mogli współdzielić z osobami, które mówią tym samym językiem.

Odpowiednie poszukiwania potrafią być trudniejsze, niż jesteśmy sobie to w stanie wyobrazić... jak znaleźć współlokatora mając lat kilkanaście, czy szalejąc między studenckimi imprezami — wszyscy wiedzą. Z wiekiem jednak oczekujemy nieco innego tempa, dlatego też warto zadbać o odpowiednich towarzyszy za ścianą. Ideal Flatmate chce być odpowiedzią na potrzeby wszystkich, po prostu odpowiednio ich dobierając. I jak mówią twórcy serwisu — idzie im to naprawdę nieźle.

To dopiero początek

Ideal Flatmate już teraz cieszy się sporą popularnością. Serwis wystartował w październiku (soft launch) i przekroczył już granicę tysiąca oferowanych mieszkań. Warto jednak pamiętać, że obecnie skupia się wyłącznie na rynku brytyjskim i niemal wszystkie te oferty dotyczą Londynu. Dalszy rozwój serwisu i wkroczenie na kolejne rynku zaplanowane zostały na ten rok. I jako że liczba osób poszukujących atrakcyjnych ofert wynajmu wciąż rośnie, myślę, że mają sporą szansę na sukces.

Co ciekawe, korzystanie z usług Ideal Flatmate jest... płatne. Obecnie za darmo można zamieścić ogłoszenie — jednak osoby poszukujące tam kąta, muszą uiścić opłatę abonamentową wycenioną na 5 funtów tygodniowo. W tym czasie będą dostawały powiadomienia o potencjalnych miejscach w których będą mogły poczuć się jak w domu. Platforma oferuje także wbudowany komunikator, za pośrednictwem którego mogą ustalić wszelkie szczegóły.

Pomysł wydaje się być naprawdę atrakcyjnym. Jeżeli użytkownicy potraktują platformę serio, to naprawdę ma to szansę powodzenia. Ceny nieruchomości rosną z każdym dniem, nie tylko najmłodsi nie mogą sobie pozwolić na własne m. Liczę po cichu, że niebawem Ideal Flatmate albo inne podobne usługi na stałe zagoszczą także na polskim rynku. Tutaj bowiem wciąż prym wiodą wirtualne tablice z ogłoszeniami oraz dedykowane grupy na Facebooku. A tym, delikatnie mówiąc, daleko do ideału. Nie mówiąc już o tym, że o stylu życia i kompatybilności z potencjalnymi współlokatorami wiemy tyle co... nic.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu