Startups

BlaBlaCar idzie na wschód, przejmuje Podorozhniki. Korzystacie z tego typu serwisów?

Grzegorz Marczak
BlaBlaCar idzie na wschód, przejmuje Podorozhniki. Korzystacie z tego typu serwisów?
27

Nigdy nie korzystałem z BlaBlaCar a serwis ponoć jest dość popularny w Polsce. Swoją działalność rozpoczęli u nas pod koniec 2012 roku. Jeśli nie znacie czy też nie natknęliście się wcześniej na tego typu usługi to wyjaśnię, że chodzi tutaj o carpooling czyli wspólne przejazdy w celu zaoszczędze...

Nigdy nie korzystałem z BlaBlaCar a serwis ponoć jest dość popularny w Polsce. Swoją działalność rozpoczęli u nas pod koniec 2012 roku.

Jeśli nie znacie czy też nie natknęliście się wcześniej na tego typu usługi to wyjaśnię, że chodzi tutaj o carpooling czyli wspólne przejazdy w celu zaoszczędzenia pieniędzy, paliwa itp. Kierowcy mający wolne miejsca w samochodzie na wybranej trasie zgłaszają się do systemu w poszukiwaniu pasażerów, pasażerowie z kolei za relatywnie niewielkie pieniądze mogą znaleźć transport na wybranej przez nich trasie. I wszyscy są zadowoleni, jedni zaoszczędzają na benzynie inni na koszcie transportu.

Miesięcznie użytkownicy BlaBlaCar w Polsce przejeżdżają wspólnie około 2 miliony km, a właściciele samochodów oszczędzają łącznie ponad milion złotych. W każdy weekend kierowcy oferują pasażerom średnio 30 tysięcy miejsc w swoich samochodach, a przeciętna długość trasy wynosi 255 km.

Wygląda więc na całkiem nieźle rozkręcony interes. Teraz natomiast BlaBlaCar zdecydowało się na wyjście na wschód a konkretnie wejście do Rosji i Ukrainy. Pomóc w tym ma przejęcie lokalnego serwisu z tej kategorii czyli Podorozhniki. Tak samo zresztą przez akwizycje wchodzili, do niektórych z 9 krajów w jakich serwis jest obecny.

Bardzo ciekawy jestem jak tego typu biznes będzie radził sobie w Rosji, która jest chyba pod każdym względem inna od jakiegokolwiek europejskiego kraju (w kontekście tego typu biznesu). Swoją drogą możliwość przejechania trasy od Londynu aż po Rosję jest bardzo kuszącą perspektywą szczególnie ze względu na koszty tego typu transportu.

Osobiście nigdy jeszcze nie korzystałem z BlaBlaCar i podobnych serwisów. Dlatego ciekawy jestem waszej opinii na temat takich usług, macie jakieś doświadczenia?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu