Android

Bezprzewodowe Android Auto dla każdego samochodu (z AA) za 200 PLN

Kamil Pieczonka
Bezprzewodowe Android Auto dla każdego samochodu (z AA) za 200 PLN
39

Wygląda na to, że bezprzewodowa wersja Android Auto może stać się powszechniejsza szybciej niż się spodziewaliśmy i to bez łaski Google. Wszystko dzięki projektowi specjalnego adaptera na Indiegogo, który zdobywa ogromną popularność.

AAWireless - bezprzewodowe Android Auto za 200 PLN

Kilka tygodni temu pisałem o tym, że w Android 11 bezprzewodowa obsługa Android Auto będzie już powszechna. Google wychodzi na przeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy do tej pory byli ograniczeni tylko do smartfonów Pixel i Samsung. Dużo większym problemem jest jednak fakt, że bezprzewodową obsługę Android Auto oferuje niewiele modeli samochodów. Według szacunków już 500 mln pojazdów wspiera Android Auto, ale dopiero w tym roku pojawiły się auta, które robią to bezprzewodowo. Siłą rzeczy nie ma ich na rynku wiele.

Znacznie lepiej nie jest też w przypadku Apple Car Play, choć tutaj od jakiegoś czasu dostępne są specjalne adaptery, które pozwalają na bezprzewodową komunikację smartfona z samochodem. Niestety koszt takiego adaptera jest dosyć wysoki bo jest to około 500 PLN. Dla Androida takiego rozwiązania nie było (o ile mi wiadomo ;-), dlatego projekt pod nazwą AAWireless wzbudził moje zainteresowanie. Tym bardziej, że jest to już w zasadzie gotowy produkt.

I żeby uniknąć nieporozumień, ten adapter nie doda do waszego samochodu obsługi Android Auto, do działania wymaga przewodowego wsparcia dla tej funkcji. Jedyne co robi adapter, to sprawia, że nie musicie podłączać telefonu kablem USB za każdym razem jak wsiadacie do auta. Z AAWireless wszystko odbywa się bezprzewodowo dzięki technologii WiFi i co ważniejsze, dla praktycznie każdego telefonu z Androidem w wersji 9 lub nowszej.

AAWireless ma trafić do użytkowników w grudniu 2020

Pomimo, że zbiórka pieniędzy odbywa się na Indiegogo to projekt jest już praktycznie skończony i przetestowany z szeregiem różnych modeli samochodów i telefonów. Zebrane środki mają posłużyć na zaprojektowanie mniejszej obudowy (5 x 5 x 2 cm) bez zbędnych portów oraz zmniejszenie płytki PCB. Twórcą tego rozwiązania jest Emil Borconi-Szedressy, który ma już pewną markę na forum XDA-Developers, gdzie prezentował nawet podobne rozwiązanie bazujące na dodatkowym smartfonie. Teraz zmienił nieco podejście i przygotował niewielki adapter, który można podłączyć do USB w samochodzie i schować, tak aby nie zajmował niepotrzebnego miejsca.

Biorąc pod uwagę, że w nieco ponad dobę udało się już zebrać ponad połowę potrzebnych środków (220 000 USD), to można bezpiecznie założyć, że kampania się powiedzie i urządzenie powstanie. Jego cena została ustalona na 55 USD co nie jest wygórowaną kwotą za zwiększenie wygody i komfortu użytkowania Android Auto w samochodzie. Jak już wspominałem adapter powinien trafić do pierwszych odbiorców jeszcze w tym roku. Trzymam kciuki i dokładam swoją cegiełkę :-)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu