Polska

Zakaz handlu w niedzielę? W Poznaniu powstał pierwszy bezobsługowy i całodobowy supermarket w Europie

Grzegorz Ułan
Zakaz handlu w niedzielę? W Poznaniu powstał pierwszy bezobsługowy i całodobowy supermarket w Europie
63

Jak tak czytałem dziś informacje przesłaną przez właścicieli sieci sklepów Bio Family o ich rozwiązaniu na bezobsługowy i całodobowy sklep pomyślałem, że pomysł genialny. Zwłaszcza w tego typu sklepach ze zdrową żywnością.

To nie jest typowy sklep osiedlowy, raczej specyficzny ze specyficzną grupą klientów, która się przywiązuje do danego sklepu, jest lojalna, no i wzbudzająca względne zaufanie. To chyba na razie niezbędne połączenie przy udostępnianiu tego typu rozwiązań. Twórcy nazywają go pierwszym bezobsługowym i całodobowym supermarketem w Europie, to zapewne nawiązanie do Amazon Go, które działają w USA.

https://www.facebook.com/biofamilysupermarket/photos/a.300797553739383/470726450079825/

No i różnią się znacznie, zwłaszcza zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Pierwszy bezobsługowy i całodobowy Bio Family uruchomiony został w Poznaniu przy ulicy Murawa 2. W normalnych godzinach otwarcia sklepu spotkać tu możemy obsługę sklepów, ale już poza godzinami pracy, w niedziele wolne od handlu czy święta do sklepu mogą wchodzić klienci sami, na podstawie przyznanych uprawnień wstępu zapisanych na specjalnej karcie Open 24/7.

Możemy ją sobie wyrobić (wymagany dowód osobisty) podczas wizyty w godzinach pracy sklepu przy kasie i przy jej użyciu wchodzić już samodzielnie do sklepu, gdy ten jest zamknięty.

Po otrzymaniu specjalnej karty Open 24/7 możemy samodzielnie wejść do sklepu przykładając kartę do czytnika i robić zakupy bez obecności obsługi. Po wybraniu wszystkich produktów udajemy się do kasy samoobsługowej, a płatności dokonujemy kartą - Visa, MasterCard, Apple Pay lub Google Pay - w terminalu płatniczym.

W sklepie oczywiście zainstalowane są systemy bezpieczeństwa i ochrony w celu minimalizacji ryzyka kradzieży. Mamy tu więc na pewno kamery rejestrujące wejście czy wyjście klientów, no i karty wejściowe skojarzone z konkretnymi osobami po dowodzie osobistym, więc wydają się to wystarczające zabezpieczenia. Niemniej to na razie testy, dopiero jeśli rozwiązanie zostanie przyjęte przez klientów i testy przebiegną pozytywnie, rozwiązanie to zostanie zastosowane we wszystkich sklepach Bio Family.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu