Polska

Bez numeru telefonu tu zakupów nie zrobisz. Żabka wprowadza ograniczenia

Piotr Kurek
Bez numeru telefonu tu zakupów nie zrobisz. Żabka wprowadza ograniczenia
2

Wybieracie się na zakupy do Żabki Nano? Wkrótce czekają Was zmiany. Sieć sklepów wprowadza dodatkowe wymagania, bez spełnienia których nie będzie można robić zakupów w autonomicznych sklepach.

Żabka Nano to już nie tylko projekt eksperymentalny. Samoobsługowe sklepy, do których wchodzimy po zeskanowaniu kodu QR w aplikacji lub przyłożeniu karty płatniczej. Bez konieczności kasowania produktów i bez kontaktu z pracownikami. Bierzesz z półki co chcesz i wychodzisz. Zestaw kamer i czujników wie co kupujesz i ile musisz za to zapłacić – podpięta do aplikacji karta zostanie obciążona, a ty wychodzisz z zakupami. Sklepów Żabka Nano stale przybywa, ale także ubywa. Choć jeszcze jakiś czas temu firma chwaliła się przeszło 50 autonomicznymi lokalizacjami w wielu miastach Polski, obecnie, według mapki na stronach Żabka Nano, jest ich 40. Znajdziemy je w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Krakowie. Żabka ma jednak ambitniejsze plany i swoje bezobsługowe sklepy stawia również tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Sklep w sklepie? Żabka Nano dostępna była m.in. w Decathlonie w Piasecznie. Można ją było również odwiedzić w markecie budowlanym w warszawskim GIGAmarkecie, oraz na stacjach metrach (choć w niektórych miejscach, tak jak na stacji Targówek Mieszkaniowy, nie zabawiła zbyt długo).

Przedstawiciele Żabki widzą ogromny potencjał w formule Nano. Paweł Grabowski, dyrektor ds. rozwiązań bezobsługowych w Żabka Future mówił jakiś czas temu , że "Nano daje szansę na zagospodarowanie wielu nisz rynkowych, w których nikt nie działa" Grabowski potwierdził, że Nano testowane jest również w biurach.

Żabki Nano z nowymi ograniczeniami – wszystko dla dobra klientów

Choć może rodzić to potencjalne problemy logistyczne, warto pamiętać, że w ofercie Nano nie znajdziemy całego asortymentu produktów dostępnych w tradycyjnych Żabkach. Choć pojawiły się zapowiedzi, że autonomiczne sklepy mogą pojawić się szkołach, budynkach użyteczności publicznej, fabrykach, a nawet szpitalach – do tej pory nie udało się tego zrealizować. Być może związane jest to z problemami natury prawnej. Wystarczy przypomnieć sytuację, w której Żabka musiała dostosować się do nowych przepisów w sprawie napojów energetycznych i wprowadziła dodatkową kontrolę wieku kupujących i zamykając te napoje w specjalnych lodówkach odblokowywanych dopiero po weryfikacji pełnoletności.

Teraz Żabka wprowadza dodatkowe ograniczenia dla swoich autonomicznych sklepów. Jak informuje serwis Wiadomości Handlowe, 12 lipca w życie wchodzi nowy regulamin, który zakłada, że wszyscy klienci chcący zrobić zakupy w Żabka Nano będą musieli podać swój numer telefonu. Choć przedstawiciele Żabki mówią, że wynika to z przygotowania personalizowanych ofert, można podejrzewać, że ma to związek z ograniczeniem nadużyć. Co więcej, w zaktualizowanym regulaminie pojawiły się zapisy, z których wynika, że osoby łamiące regulamin aplikacji żappka mogą liczyć się z zablokowaniem dostępu do aplikacji na okres 12 miesięcy – dotyczy to powtórnej rejestracji. Za co można zostać zablokowanym? Cytując nowy regulamin:

Organizator może ze skutkiem natychmiastowym wykluczyć z Programu Uczestnika (wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym umowy o uczestnictwo w Programie), który:

  • w sposób powtarzający się lub rażący narusza Regulamin, co w szczególności dotyczy wpływania przez Uczestnika w nieuczciwy sposób na przebieg Programu lub ingerowania przez Uczestnika w bezprawny sposób w mechanizm Programu w celu uzyskania nienależnych Żappsów lub korzyści lub naruszenia przez Uczestnika zasad korzystania z Usługi Subskrypcji lub niezgodnego z prawem lub nieuczciwego korzystania z Usługi Subskrypcji;
  • złożył niezgodne z prawdą oświadczenie o spełnianiu przez niego warunków uczestnictwa w Programie lub rejestracji Superloginu, a w szczególności nie ma ukończonego 16-go roku życia,
  • w sposób powtarzający się, pomimo wcześniejszego upomnienia i blokady Superloginu, o której mowa w pkt VIII. Załącznika nr 5 do Regulaminu lub w sposób rażący narusza postanowienia Załącznika nr 5, co w szczególności dotyczy wpływania przez Uczestnika będącego Użytkownikiem Superloginu w nieuczciwy sposób na funkcjonowanie Superloginu lub ingerowania w bezprawny sposób w mechanizm Superloginu, w tym mechanizm Aplikacji, w celu uzyskania nienależnych korzyści.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu