Polska

Ustawa hazardowa jest dziurawa - Bet-at-home.com odnotował ponad 2,5 mln odsłon w czerwcu

GU
Grzegorz Ułan
24

Ustawa hazardowa weszła w życie w dniu 1 kwietnia 2017 roku, a od 1 lipca 2017 roku dostawcy telekomunikacyjni zostali zobowiązani do blokowania stron nielegalnych bukmacherów wpisanych na listę witryn na stronach Ministerstwa Finansów.

Od tego czasu pojawiło się na niej 2399 adresów stron, do których dostęp operatorzy muszą zablokować dla Polaków w ciągu 48 godzin od ich pojawienia się w rejestrze.

Operatorzy, od 1 lipca zobowiązani będą do blokowania dostępu do tych stron (w ciągu 48h od pojawienia się danego serwisu na powyższej liście) i każdemu internaucie, wpisującego adres takiego serwisu w przeglądarce, podmieniać go będą na adres IP 145.237.235.240, który będzie przekierowywał użytkowników na komunikat o blokadzie danego serwisu, wraz z wyjaśnieniem i przepisami pozwalającymi na taką blokadę.

Czy to działa? W moim odczuciu nie, kilka miesięcy temu ustawiłem sobie w komputerze szybkie serwery DNS od Cloudflare, co w zupełności wystarcza, by taką blokadę ominąć. Nie korzystam przy tym z żadnego serwisu bukmacherskiego, ale praktyka korzystania z dedykowanych DNS-ów na przykład od Google, jest dość powszechna w Polsce.

Dzięki temu praktycznie na wszystkie strony z rejestru można wejść, i widać teraz, że niektóre postawiły własną zaślepkę, jak Bet365.com, który to oficjalnie zakończył działalność w Polsce 30 marca 2017 roku:

Ważne informacje dotyczące zamknięcia strony. Ze względu na nadchodzące zmiany prawne, niestety nie będziemy już świadczyć usług w Polsce. W wyniku tego, od 30 marca nasze usługi i strona internetowa nie będą dostępne w Polsce. Po więcej informacji prosimy o kontakt z nami.

Dziś, po wejściu na stronę przekierowanie ustawione jest na komunikat własny serwisu:

Ważne informacje dotyczące zamknięcia strony. Nasze usługi lokalizacyjne wykryły, że znajdujesz się w Polsce. Ze względu na ostatnie zmiany prawne w Twoim kraju, bet365 nie oferuje już swoich usług w Polsce. Przepraszamy za wszelkie niedogodności z tym związane. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli ponownie oferować nasze usługi. Po więcej informacji, prosimy o kontakt z nami pod numerem +44 1782 684757 lub drogą emailową na support-pol@customerservices365.com.

Inne z kolei serwisy działają w najlepsze, na przykład Bet-at-home.com. Jak? Na początku manipulowali swoim adresem dodając do niego różnego rodzaju cyferki i dodatkowe subdomeny w adresie. Na stronach Ministerstwa Finansów dorobili się już 3 stron z zablokowanymi adresami. Dziś chyba już odpuścili, bo ostatni wpis w rejestrze datowany jest na 9 maja.

To właśnie te dwa serwisy znalazły się w porównaniu na Wirtalnemedia.pl i w przypadku tych dwóch serwisów dokładnie widać, że rejestr zakazanych stron nie działa.

Popatrzmy na Bet365.com, mają swoją zaślepkę we własnej domenie (co ciekawe nie znaleźli się w rejestrze, być może z uwagi na zamknięcie działalności przed 1 kwietnia), widać więc wejścia zagubionych dusz, ale nie generują odsłon, czyt. nie korzystają z serwisu.

Natomiast Bet-at-home.com, który jest w rejestrze stron zakazanych i wejście na niego z terytorium Polski powinno być blokowane, w rzeczywistości działa sobie w najlepsze. Użytkowników mają zdecydowanie mniej niż jeszcze rok temu, ale odsłon zdecydowanie więcej, jak i czasu spędzonego na niej.

Niemniej ustawa jest dziurawa, żadne rejestry tutaj nie zadziałają w dłuższej perspektywie. Bez żadnych problemów można wejść i korzystać z zagranicznych bukmacherów, nawet bez konieczności stosowania jakichś VPN-ów. Osobiście nieświadomie zablokowałem blokadę na własnym komputerze, a po statystykach widać, że nie tylko ja mogę z nich bez problemu korzystać.

Photo: maxxyustas/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu