Motoryzacja

Będą ułatwienia w rejestracji samochodów? Jedne numery rejestracyjne do jednego auta

Marek Adamowicz
Będą ułatwienia w rejestracji samochodów? Jedne numery rejestracyjne do jednego auta
22

Do Ministerstwa Infrastruktury trafiła interpelacja poselska dotycząca tablic rejestracyjnych i rejestrowania samochodów. Czeka nas rewolucja w tej sprawie?

Jednym z najbardziej aktywnych posłów obecnej kadencji Sejmu jest Piotr Liroy-Marzec. Znany muzyk działa jako poseł niezrzeszony i wsławił się on m.in. składaniem dużej ilości interpelacji w różnych sprawach. W tym wypadku pod lupę została wzięta kwestia rejestracji samochodów i konieczności zmian tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu pojazdu w innym powiecie. Muzyk chce by obecnie działające przepisy zostały zmienione tak, by nie było już konieczności zmian numerów rejestracyjnych przy zmianach właścicielskich. Czy czeka nas rewolucja w wydawaniu tablic rejestracyjnych?

Będą ułatwienia w rejestracji samochodów: proponowane zmiany

Były poseł klubu Kukiz’15 złożył do Ministra Infrastruktury interpelację poselską z której możemy wyczytać propozycje zmian dotyczących przepisów rejestracji pojazdów. Niezrzeszony muzyk proponuje by zrezygnować z konieczności zmieniania numerów rejestracyjnych pojazdów przy zmianach właścicielskich, by konkretne tablice były przypisane do konkretnego samochodu od momentu jego pierwszej rejestracji, aż do jego utylizacji. Takie rozwiązanie z powodzeniem działa m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak tłumaczy poseł ta interpelacja jest efektem spotkań z wyborcami, którzy informowali posła o licznych problemach z rejestrowaniem i przerejestrowaniem samochodów w wydziałach komunikacji.

Z interpelacji możemy wyczytać też m.in. „W przypadku, gdy tablice rejestracyjne zostałyby przypisane do danego pojazdu - od momentu rejestracji w kraju, aż do zbycia poza terytorium Polski lub jego utylizacji - procedura rejestracji pojazdu przebiegałaby dużo szybciej. W takim przypadku, część pozostałych formalności mogłoby ulec cyfryzacji, co jest faktem w niektórych krajach Unii Europejskiej. Rozwiązanie mające na celu wprowadzenie jednej tablicy rejestracyjnej na całe "życie" pojazdu byłoby korzystne dla obywateli i dla administracji publicznej”. Wiele wskazuje na to, że pomysł posła jest kolejnym pro obywatelskim pomysłem, który może ułatwić obecne procedury.

Będą ułatwienia w rejestracji samochodów: obecne przepisy

Obecnie obowiązujące przepisy wymagają od właściciela pojazdu zarejestrowania go w wydziale komunikacji. Jeśli mamy do czynienia ze zmianą właściciela samochodu, to w przypadku innego powiatu (nowy organ rejestrujący) konieczna jest zmiana numerów widniejących na naszym aucie. Co ciekawe w przypadku miasta na prawie powiatu (np. Warszawa), jeśli przeprowadzamy się do innej dzielnicy (która posiada swoje znaczniki w tablicach rejestracyjnych) nie musimy zmienić popularnych „blach” – wystarczy nowy dowód rejestracyjny ze zmienionymi danymi.

Interpelacja poselska, którą złożył Piotr Liroy-Marzec z jednej strony może wydawać się kontrowersyjnym, ponieważ jedne numery rejestracyjne przypisane do konkretnego auta mogą utrudniać weryfikację właściciela (np. trudno będzie określić miejsce zameldowania właściciela). Jednak obecnie na polskich drogach jeździ coraz więcej aut, których właścicielem jest np. fundusz leasingowy, bank lub inny podmiot gospodarczy przez co służby i tak muszą występować do takich instytucji celem ustalenia użytkownika pojazdu. I ci ostatni mogą najwięcej skorzystać z potencjalnych zmian, które proponuje Liroy. W ten sposób każda zmiana właściciela samochodu mogłaby oznaczać oszczędność 80 zł na braku konieczności wydania nowych tablic rejestracyjnych. Jednak to czy zmiany proponowane przez niezrzeszonego posła wejdą w życie, zależy wyłącznie od ministerialnych urzędników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu