Felietony

Będą dwie wersje Windows 8 na PC + wersja na tablety. Słusznie uproszczona oferta

Jan Rybczyński
Będą dwie wersje Windows 8 na PC + wersja na tablety. Słusznie uproszczona oferta
14

Ostatnimi czasy zróżnicowanie produktów Windows niebezpiecznie się powiększyło. Windows 7 posiadał 6 różnych wersji, od Starter aż po Ultimate, podobnie jak jego poprzednik Windows Vista. Kiedy dać potencjalnym klientom za duży wybór, często gubią się nie wiedząc na co się zdecydować. Porównywanie p...

Ostatnimi czasy zróżnicowanie produktów Windows niebezpiecznie się powiększyło. Windows 7 posiadał 6 różnych wersji, od Starter aż po Ultimate, podobnie jak jego poprzednik Windows Vista. Kiedy dać potencjalnym klientom za duży wybór, często gubią się nie wiedząc na co się zdecydować. Porównywanie poszczególnych edycji systemu było żmudne i chyba nie do końca potrzebne. Wygląda na to, że Microsoft zdecydował się na powrót do korzeni, tak jak kiedyś dostępny był Windows XP Home i Professional, tak podobnie będzie z Windowsem 8. Dla standardowego PCta będą tylko dwie wersje - zwykła i Pro.

Zasadniczo, jeśli ktoś zastanawia się co wybrać i nie jest pewien, może się po prostu zdecydować na Windows 8. Ta podstawowa wersja systemu będzie zawierała wszystko co zwykłemu użytkownikowi do szczęścia potrzebne, w tym wszystkie nowości wprowadzone w systemie. Nie uświadczymy okrojonej wersji Starter. Co ciekawe, w podstawowej wersji pojawiła się możliwość dowolnej zmiany języka, którą do tej pory oferowała tylko i wyłącznie wersja Ultimate.

Jeśli natomiast jesteśmy świadomi swoich potrzeb, możemy zdecydować się na Windows 8 Pro, która wzbogacona jest o kilka zaawansowanych elementów, między innymi możliwość szyfrowania danych, wirtualizacji, zaawansowanego zarządzania i podłączenia się do domeny. Nie będzie Windows Media Center jako osobnego systemu, lecz będzie funkcjonował jako dodatek do Windows 8 Pro. Warto także pamiętać, że wiele z tych funkcji można osiągnąć za pomocą rozwiązań firm trzecich, np. szyfrować TrueCryptem i korzystać z wirtualizacji za pomocą VirtualBox, jeśli komuś takie rozwiązania odpowiadają.

Oczywiście, skoro Windows 8 ma spiąć razem komputery i urządzenia mobilne, będzie również osobna wersja Windows 8 RT, dedykowana tabletom. Nie należy jej jednak rozpatrywać jako trzeciej wersji Windows, gdyż na komputery osobiste nie będzie dostępna. Będzie pre-instalowana na urządzeniach i nie będzie możliwości zakupienia Win 8 RT jako osobnego produktu. Co ciekawe, Win 8 RT będzie zawierał w sobie pakiet Office zoptymalizowany pod kątem interfejsu dotykowego. W jego skład wejdą Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Zintegrowanie Office na tabletach z Windows to bardzo dobre posunięcie ze strony Microsoftu i realny powód dla którego ktoś planujący zakup tabletu może wybrać właśnie tę platformę, a nie urządzenie z iOS czy Androidem.

Windows 8 i  8 Pro będą dostępne zarówno w wersji 32 jak i 64 bitowej. Jest również wersja Windows 8 Enterprise, ale dotyczy ona tylko dużych organizacji i nie jest dostępna dla zwykłych użytkowników.

Uważam, że ograniczenie wersji Windows do jedynie dwóch to bardzo dobre posunięcie. Większość wybierze po prostu Windows 8, entuzjaści i małe firmy wybiorą wersję Pro i sprawa zamknięta. Skończą się wreszcie komputery z preinstalowaną wersja Starter, która nie była najlepszym produktem i w efekcie mogła jedynie zniechęcać użytkowników do marki Windows, a konkurencja nie śpi. Podobnie strategicznym ruchem okaże się uczynienie Office'a częścią systemu na tabletach. Zapowiada się naprawdę ciekawa rywalizacja na rynku tabletów. Tworzenie spójnego ekosystemu na rożnych urządzeniach, biorąc pod uwagę, że wciąż znakomita większość komputerów na świecie korzysta z systemów z rodziny Windows, może znacząco zaszkodzić konkurencji w perspektywie czasu.

Dla ciekawych szczegółów, na koniec zamieszczam tabele porównawczą trzech omówionych wersji Windows:

Feature name Windows 8 Windows 8 Pro Windows RT
Upgrades from Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium

x

x

Upgrades from Windows 7 Professional, Ultimate x
Start screen, Semantic Zoom, Live Tiles x x x
Windows Store x x x
Apps (Mail, Calendar, People, Messaging, Photos, SkyDrive, Reader, Music, Video) x x x
Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) x
Internet Explorer 10 x x x
Device encryption x
Connected standby x x x
Microsoft account x x x
Desktop x x x
Installation of x86/64 and desktop software x x
Updated Windows Explorer x x x
Windows Defender x x x
SmartScreen x x x
Windows Update x x x
Enhanced Task Manager x x x
Switch languages on the fly (Language Packs) x x x
Better multiple monitor support x x x
Storage Spaces x x
Windows Media Player x x
Exchange ActiveSync x x x
File history x x x
ISO / VHD mount x x x
Mobile broadband features x x x
Picture password x x x
Play To x x x
Remote Desktop (client) x x x
Reset and refresh your PC x x x
Snap x x x
Touch and Thumb keyboard x x x
Trusted boot x x x
VPN client x x x
BitLocker and BitLocker To Go x
Boot from VHD x
Client Hyper-V x
Domain Join x
Encrypting File System x
Group Policy x
Remote Desktop (host) x

Źródło: blog Microsoft Windows. Źródła grafik: [1], [2].

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows 8windows 8 RT