Apple

Baza emulatorów na iPhone'a się powiększa. Od dziś zagramy w wielkie hity!

Kamil Świtalski
Baza emulatorów na iPhone'a się powiększa. Od dziś zagramy w wielkie hity!
0

Scena emulatorów na iPhone'ach dopiero się rozkręca. Właśnie do AppStore'a trafił produkt, który pozwoli wam uruchomić produkcje z kultowego, pierwszego, PlayStation!

Emulator Sony PlayStation trafia na iPhone'a. To pierwszy raz, kiedy skorzystamy z niego bez kombinowania

Raz jeszcze zaznaczę, że to nie jest to absolutnie pierwsza w życiu okazja by cieszyć się emulacją na iPhone'ach i iPadach. To rzecz, która była dostępna od lat — czy to po "złamaniu" urządzenia tzw. jailbreakiem, czy to wykorzystywaniu alternatywnych sklepów które kreatywnie podchodziły do tematu — jak AltStore. Ale choć opcje te istniały, nie miały one błogosławieństwa Apple. Zmieniło się to dopiero kilka tygodni temu, gdy gigant z Cupertino zmienił regulamin obowiązujący w oficjalnym sklepie z aplikacjami.

Efekt? Dość szybko zaczęły pojawiać się tam aplikacje pozwalające na emulowanie starych konsol. Nie obyło się bez kontrowersji już na samym starcie, kiedy to pierwszy (albo jeden z pierwszych?) programów tego typu z hukiem wyleciał ze sklepu. Jednak nie dlatego, że był emulatorem, a dlatego, że jego twórca podkradł kod źródłowy i... najzwyczajniej w świecie nie był autorem oprogramowania, na którym chciał zarabiać (nawet jeśli wyłącznie przez reklamy).

Później jednak sytuacja się ustatkowała. W sklepie oficjalnie pojawiła się Delta — i wszystko działa jak należy. Do tej pory jednak nie było w App Store emulatora jednej z najbardziej kultowych konsol wszech czasów, która na dobre przeniosła tę branżę w erę trzech wymiarów. Mowa, rzecz jasna, o pierwszej konsoli Sony PlayStation.

Gamma - darmowy emulator Sony PlayStation na iPhone'a już dostępny

Gamma to pierwszy emulator PlayStation który oficjalnie zawitał do App Store'a. Oprogramowanie jest całkowicie darmowe — i cieszyć się nim wygodnie będą mogli zarówno użytkownicy iPhone'ów, jak i iPadów. Co więcej — posiada on pełne wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów, jak i klawiatur, zaś wirtualne przyciski wyświetlane na ekranie można dowolnie konfigurować. Wisienką na torcie jest synchronizacja stanu zapisu gier, która odbywać się może w chmurze z wykorzystaniem usług Dysk Google lub Dropbox. Warto mieć na uwadze także fakt, że emulator nie wymaga posiadania biosu, ale bez niego trzeba liczyć się z tym, że nie każdą grę uda nam się na nim uruchomić.

To wielki dzień dla właścicieli iPhone'ów i iPadów, a przede wszystkim — dla fanów staroszkolnych tytułów. Pierwsze PlayStation po brzegi wypełnione jest perełkami, do których powraca się z nieskrywaną przyjemnością. To właśnie na tym sprzęcie debiutowały / były dostępne w domowym zaciszu serie jak Tony Hawk's Pro Skater, Crash Bandicoot czy Tekken. Jeżeli macie ochotę na nostalgiczną wycieczkę ku przeszłości, teraz jest ona na wyciągnięcie ręki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu