Bank

Wasze pieniądze w banku Pekao będą teraz znacznie bezpieczniejsze

Patryk Koncewicz
Wasze pieniądze w banku Pekao będą teraz znacznie bezpieczniejsze
3

Bank Pekao wprowadza zabezpieczenia przed spoofingiem. Klienci łatwiej zweryfikują tożsamość kontaktującego się z nimi pracownika.

Podawanie się za pracownika banku to jedna z najpopularniejszych metod, wykorzystywanych przez cyberprzestępców. PKO i mBank już jakiś czas temu wprowadziły specjalne zabezpieczenia, które mają uchronić klientów przed oszustwami i ułatwić im weryfikację kontaktującego się z nimi pracownika. Teraz podobne rozwiązanie wprowadza bank Pekao.

Spoofing, czyli metoda na fałszywego pracownika banku

Zjawisko podszywania się pod opiekuna klienta ma swoją nazwę. Spoofing, czyli termin związany z szeroko pojętą grupą ataków na systemy teleinformatyczne, to rodzaj oszustwa, którego celem jest modyfikowanie danych identyfikacyjnych, wyłudzenie pieniędzy lub nakłonienie ofiary do wykonywania poleceń atakującego. Przestępcy operują specjalistycznym słownictwem i potrafią wzbudzać zaufanie, dlatego niezwykle łatwo jest wdepnąć w ich pułapkę. Z uwagi na częste występowanie tego rodzaju ataku, banki wprowadzają zabezpieczenie w postaci systemu weryfikacji pracownika w aplikacji mobilnej lub w internetowym panelu banku.

Źródło: Depositphotos

Pekao dołącza do konkurencji i podobnie jak mBank czy PKO udostępnia swoim klientom sposób na uchronienie się przed spoofingiem. Na czym będzie polegać? Gdy faktyczny pracownik banku skontaktuje się z klientem, będzie mógł wysłać do niego powiadomienie push w aplikacji PeoPay lub przez stronę internetową, gdzie po pomyślnym zalogowaniu wyświetli się wizytówka kontaktującego się pracownika, wyświetlająca szczegółowe dane weryfikacyjne. W ten sposób klient banku będzie mógł upewnić się, że rozmawia z przedstawicielem, a nie z oszustem czyhającym na jego środki.

W ten sam sposób – przy pomocy powiadomienia push – pracownik banku będzie mógł też przekierowywać klienta do konkretnej sekcji bankowości internetowej, co ma w założeniu przyspieszyć i usprawnić proces zdalnej obsługi.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news