Felietony

BandPage to świetne rozwiązanie dla zespołów oparte o Facebook - czy MySpace ma szanse na reaktywację?

Szymon Barczak
BandPage to świetne rozwiązanie dla zespołów oparte o Facebook - czy MySpace ma szanse na reaktywację?
2

Pod koniec czerwca MySpace znalazło nowego właściciela. Specific Media, które kupiło ten podupadający serwis społecznościowy za 35 milionów dolarów ogłosiło, że ma pomysł na to, w jaki sposób odbudować markę i z powrotem przyciągnąć do siebie zespoły i słuchaczy. Wydaje mi się, że będą mieli spory p...

Pod koniec czerwca MySpace znalazło nowego właściciela. Specific Media, które kupiło ten podupadający serwis społecznościowy za 35 milionów dolarów ogłosiło, że ma pomysł na to, w jaki sposób odbudować markę i z powrotem przyciągnąć do siebie zespoły i słuchaczy. Wydaje mi się, że będą mieli spory problem, odkąd wystartował serwis BandPage oferujący gotowe rozwiązania dla muzyków oparte o najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Abstrahując od tego, że jest on w trakcie pozyskiwania funduszy z drugiej rundy finansowania, już teraz korzysta z niego wielu znanych na całym świecie wykonawców typu Snoop Dogg czy Rihanna.

BandPage oferuje wykonawcom muzycznym pakiet usług takich jak odtwarzacz piosenek, narzędzia do dzielenia się utworami czy umożliwiające ich zakup. Model biznesowy tego startupa firmy Root Music opiera się o konta premium, których przystępna cena spowodowała, że już teraz startup przynosi zyski. Dodatkowo z BandPage korzystają największe gwiazdy muzyki popularnej, co również przyczynia się do wzrostu popularności platformy.

Po drugiej stronie mamy MySpace, którego nowy właściciel ogłosił plany związane z reaktywacją. Serwis ten ma znaną markę i dużą bazę użytkowników i to jest jego wartość. BandPage jednak opiera się o całkiem inny mechanizm. Co prawda konkuruje z MySpace, ale w inny sposób. Nie musi mieć swojej marki, bo opiera się o Facebooka, a ten znowóż ma znacznie więcej użytkowników niż MySpace.

BandPage zyskał akceptację twórców muzycznych i zarabia od samego początku. Teraz jest w trakcie pozyskiwania 16 milionów dolarów w drugiej rundzie finansowania. MySpace natomiast wciąż przynosi straty, a użytkownicy odpływają. Wydaje mi się, że w obliczu konkurenta, przejęty za 35 milionów dolarów serwis ma słabe szanse na reaktywację.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupinwestycjeMyspace