Felietony

Bądź mądrym Polakiem

Grzegorz Marczak
Bądź mądrym Polakiem
37

Świadomy obywatel to taki, który potrafi odpowiednio interpretować informacje na temat swojej ojczyzny. Nie daje się omamić politycznym krasomówcom i na bazie swojej wiedzy potrafi podejmować racjonalne decyzje. Żyjemy w czasach, w których obie strony sporu politycznego potrafią podważać nawet fa...

Świadomy obywatel to taki, który potrafi odpowiednio interpretować informacje na temat swojej ojczyzny. Nie daje się omamić politycznym krasomówcom i na bazie swojej wiedzy potrafi podejmować racjonalne decyzje.

Żyjemy w czasach, w których obie strony sporu politycznego potrafią podważać nawet fakty, czyli liczby, których podważyć się nie da.

Wszystkim tym, którzy nie chcą dać sobie robić wody z mózgu polecam serwis Moje Państwo. Każdy kto chce rozumieć zasady funkcjonowania Państwa i liczby oraz informacje z tym związane, powinien się z tym portalem zapoznać.

Co znajdziemy w środku? Dla zainteresowanych są to tysiące użytecznych informacji. Możemy sprawdzić na kapitalnej prezentacji ile zarabia poseł z wszystkim dodatkami.

Czy wiecie, że nasi posłowie na materiały biurowe, prasę i środki BHP wydali 2.7 mln PLN, a na ekspertyzy i opinie zaledwie 742 tysiące PLN. Lubią za to wystawiać dużo umów o dzieło i zleceń, bo kosztowało to nas aż 5.7 mln PLN.

To oczywiście tylko przykład i to z takich najbardziej "chwytliwych danych", ale dogrzebać możemy się do o wiele bardziej interesujących szczegółów dotyczących funkcjonowania parlamentu.

Mamy też w serwisie świetne wykresy z budżetem Państwa oraz informacjami o poszczególnych wydatkach. Mamy wreszcie świetny bank danych lokalnych, informacje o handlu zagranicznym itp. Możemy sprawdzić też aktywność każdego z posłów czy na przykład nie spędza więcej czasu w TV, niż w sejmie itp.

Muszę powiedzieć, że jestem pod bardzo dużym wrażenie tego jak fundacja ePaństwo rozwinęła, ten moim zdaniem bardzo ważny portal dla obywateli. Szczególnie w tych czasach jest to istotne miejsce dla naszej demokracji. Wiedza na temat faktów jest bowiem jedyną bronią wobec propagandy politycznej.

Świadomy Polak to Polak mądry. Dlatego tak ważne jest aby dostęp do informacji publicznych nie był w żaden sposób ograniczany, niezależnie od rządów czy rządzącej w danej chwili partii.

O taki dostęp między innymi walczy fundacja ePaństwo. Dzięki dostępowi do danych publicznych powstają takie miejsca jak Moje Państwo, dzięki informacjom, które pozyskują mamy szanse dowiedzieć się w jasny i przejrzysty sposób jak funkcjonuje nasz kraj.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu