Motoryzacja

Najszybsi kierowcy w Europie mieszkają w Polsce: brytyjskie badania oceniły mieszkańców Starego Kontynentu

Marek Adamowicz
Najszybsi kierowcy w Europie mieszkają w Polsce: brytyjskie badania oceniły mieszkańców Starego Kontynentu
46

Według brytyjskich badań, na terenie Starego Kontynentu najszybsi kierowcy mieszkają w Polsce. Właśnie takie wnioski zostały wyciągnięte z ankiet przeprowadzonych w kilku europejskich krajach.

Firma Kantar TNS przeprowadziła ankiety dotyczące zachowań kierowców w poszczególnych krajach Starego Kontynentu. Na zlecenie Shella przeprowadzono badania „Drive One” na grupie 9000 kierowców z 9 europejskich państw – Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Na podstawie wyników tych ankiet i badań wśród społeczności kierowców, wyłoniono sześć najczęściej spotykanych typów osobowości. Okazuje się, że my Polacy, lubimy podkreślać swoją obecność na drodze i przywiązują szczególną uwagę do umiejętności oraz osiągów swoich aut. Z badań przeprowadzonych przez Kantar TNS wynika, że Polacy są najszybszymi kierowcami w Europie. Czego jeszcze można się dowiedzieć?

Najszybsi kierowcy w Europie mieszkają w Polsce: kompetencja i przyjazność królują

Podczas badań przeprowadzanych na reprezentatywnej grupie europejskich kierowców, możemy się dowiedzieć, że zdecydowana większość z nas uważa się za kompetentnych (22,4%) za kierownicą. Dominować mają kierowcy doświadczeni, skoncentrowani oraz w pełni kontrolujący sytuację na drogach. Kolejna grupa (19,6%) uważa się za prowadzących z przyjaznym nastawieniem. Dokładniejsze cechy opisujące takich kierowców to bycie praktycznym, odpowiedzialnym i godnym zaufania. Cenimy sobie też bycie troskliwym w czasie jazdy (17,6%). W praktyce ma przekładać się na bezpieczną i komfortową jazdę, a samochody często są wykorzystywane do wożenia dzieci z i do szkoły.

Kolejna grupa europejskich kierowców uważa siebie za beztroskich (17% respondentów). Są to ludzie, którzy są mistrzami czerpania radości z jazdy, a samochód daje im poczucie wolności i niezależności.  Tacy ludzie lubią i potrafią wyjechać na weekend bez wcześniej zaplanowanego celu. Obok beztroski znalazło się również bycie asertywnym (13,3%) za kierownicą. Ta grupa najczęściej też eksponuje swoje umiejętności, cenią precyzję prowadzenia i zwracają ogromną uwagę na techniczną stronę jazdy samochodem. W tym wypadku chodzi m.in. o dźwięk silnika, skuteczność hamulców czy elastyczność. Tacy kierowcy bardzo lubią też szybko jeździć. 10,1% przebadanych prowadzących uważa siebie za dynamicznych i poszukujących wrażeń w czasie jazdy. Tacy kierowcy lubują się w nocnej jeździe oraz w trudnych warunkach drogowych i atmosferycznych, a dynamiczną jazdę mają wręcz we krwi. A jak w takich badań wypadają obywatele poszczególnych państw?

Najszybsi kierowcy w Europie mieszkają w Polsce: dorównują nam Włosi

Badania „Drive On” wykazały też spore różnice w zachowaniach wśród kierowców z poszczególnych państw. W Polsce i we Włoszech odnotowano największy procent kierowców dynamicznych i asertywnych. To właśnie my i Włosi najbardziej lubimy udowadniać innym uczestnikom ruchu drogowego swoje umiejętności, oraz podkreślamy obecność na drodze i zwracamy uwagę oraz chwalimy się swoimi umiejętnościami za kierownicą. Turcy z kolei uważają siebie za ekstrawertyków  i indywidualistów. Aż 25% tureckich kierowców uwielbia szybką jazdę po autostradach , a samochody są dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu, a jazda powinna wywoływać dreszczyk emocji. Najuprzejmiejsi i najspokojniejsi kierowcy mieszkają za to w Hiszpanii. Ponad połowa mieszkańców tego pięknego kraju uważa siebie za idealnych kierowców w miejskiej dżungli. To też kraj w którym kierowcy najbardziej respektują przepisy i szanują innych uczestników ruchu drogowego.

W krajach Beneluksu (Belgia i Holandia) mieszkają najbardziej przyjaźni i najmniej wybredni kierowcy. Mieszkańcy Belgii i Holandii uważają też siebie za praktycznych, odpowiedzialnych i pragmatycznych. Jazda samochodem jest dla nich podróżą z punktu A do punktu B, a największą radość sprawia im podróż w towarzystwie przyjaciół i rodziny. W Wielkiej Brytanii możemy spotkać najwięcej przyjaznych i beztroskich kierowców. Prowadzenie auta jest traktowane pragmatycznie i najczęściej to Anglicy wykorzystują rutynowe okazje do jazdy. Z kolei Francuzi uważają siebie za największych odkrywców – ludzi lubujących w podziwianiu widoków. Uporządkowani, zaplanowani i mało spontaniczni kierowcy to obywatele Niemiec. Zdecydowana większość naszych zachodnich sąsiadów planuje też podróż przed wyjazdem w trasę.

Badania „Drive On” przeprowadzone przez Kantar TNS pokazuje, że mieszkańcy Starego Kontynentu są bardzo mocno różni od siebie w kwestii podejścia do jazdy samochodem. Najmniej może dziwić temat bycia dynamicznym i lubującym w szybkiej jeździe. Nie od dzisiaj wiadomo, że my Polacy lubimy udowodnić drugiemu kierowcy jak szybki jest nasz samochód. Niestety w takim wypadku często zaczyna wkradać się nadmierna prędkość oraz brawura. Ważne jest jednak, byśmy bezpiecznie docierali do celów swojej podróży.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu