Technologie

Przejazd autostradą z Krakowa do Katowic opłacisz już aplikacją Autopay

Kamil Pieczonka
Przejazd autostradą z Krakowa do Katowic opłacisz już aplikacją Autopay
11

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, operator małopolskiego odcinka autostrady A4 pomiędzy Krakowem i Katowicami, wprowadził możliwość automatycznego pobierania płatności w systemie Autopay oferowanym przez sopocką spółkę Blue Media. To drugi odcinek autostrady w Polsce, po fragmencie A1 między Toruniem, a Gdańskiem, gdzie działa Autopay.

Autopay dodał fragment A4 do swojej aplikacji

Już miesiąc temu nieoficjalnie pisaliśmy, że Autopay prawdopodobnie zacznie obsługiwać śląsko-małopolski odcinek autostrady A4. Dzisiaj staje się to faktem i w najnowszej wersji aplikacji możecie już wybrać dwa fragmenty autostrad, na których działa płatność poprzez odczytanie numeru rejestracyjnego pojazdu. Jeśli natomiast nie chcecie korzystać z tego rozwiązania np. na A4 bo posiadacie terminal A4Go, to warto zalogować się do aplikacji i w ustawieniach samochodu odznaczyć ten fragment. W przeciwnym wypadku opłata za przejazd może zostać naliczona podwójnie.

Autopay poza oczywistą zaletą jaką jest znacznie szybsze przejechanie przez bramkę, ma też szereg innych, na czele z historią naszych przejazdów. Przedsiębiorcy powinni być też zainteresowani możliwością wystawienia zbiorczej faktury za wszystkie przejazdy autostradami. Dzięki temu nie ma konieczności zbierania kwitków i paragonów oraz późniejszego ich rozliczania. W Autopay wystarczy dodać formę płatności (np. kartę płatniczą) i przynajmniej jeden pojazd. Wymagana jest tablica rejestracyjna, marka, model oraz kategoria, na podstawie której określana jest wysokość opłaty. Co więcej nie trzeba mieć ze sobą smartfona, na którym aplikacja jest zainstalowana i skonfigurowana, płatność odbywa się na podstawie rozpoznanej tablicy rejestracyjnej.

W przypadku autostrady A1 opłata przez Autopay może być zrealizowana na wszystkich bramkach wjazdowych i zjazdowych w Nowej Wsi oraz Rusocinie, a także na dedykowanych bramkach na wszystkich innych zjazdach z tego fragmentu autostrady. Dodatkowo na dwóch krańcowych punktach poboru opłat powstały bramki dedykowane tylko usłudze Autopay, które powinny znacznie przyśpieszyć przejazd, eliminując konieczność oczekiwania za kierowcami, którzy płacą w tradycyjny sposób.

Video tolling na A4 działa tylko na wydzielonych bramkach

W przypadku dodanego dzisiaj fragmentu autostrady A4 pomiędzy Krakowem i Katowicami sytuacja wygląda nieco inaczej. Autopay obsługiwane jest na trzech bramkach, dwóch skrajnych po lewej stronie (w tym tej dedykowanej tylko płatnościom automatycznym oznaczonej na pomarańczowo) oraz na 3. bramce od prawej strony. Każda bramka jest oznaczona żółtym znakiem z czarną kamerą. Opłata pobierana jest za przejazd przez bramkę, więc jest to 10 PLN w Mysłowicach i kolejne 10 PLN w Balicach. Więcej szczegółów znajdziecie na stronach Autostrady A4.

W sytuacji gdy pomylimy bramki można przejazd opłacić manualnie albo podać inkasentowi nasz numer rejestracyjny i wyrazić chęć płatności przez Autopay. Inkasent wprowadzi do systemu numer rejestracyjny i opłata zostanie pobrana automatycznie z naszego konta Autopay.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu