Wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość, to piękne hasła, które jednak do tej pory nie zdobyły masowo rynku. Owszem nie brakuje takich rozwiązań jak Oculus Rift czy Playstation VR, ale szczerze powiedziawszy nawet ich twórcy nie są pewnie zadowoleni z popularności jaką zdobyły. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest pewnie cena zestawu, ale ta akurat nie ma aż takiego znaczenia w zastosowaniach profesjonalnych, a te jak się okazuje bardzo dynamicznie się rozwijają stwarzając nowe możliwości.
Sprawdziłem jak HoloLens już teraz wykorzystuje się w biznesie i to w Polsce
Skanska Wave
Miałem okazje w minionym tygodniu uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym wspólnie przez Microsoft oraz Skanska. Obie firmy współpracują ze sobą zaledwie od lutego, ale już mogą pochwalić się efektami tych prac. Skanska buduje w Gdańsku nowy kompleks biurowy w tzw. gdańskim Mordorze, czyli w dzielnicy Oliwa przy głównej arterii miejskiej - Al. Grunwaldzkiej. W okolicy jest kilka parków biurowych, a Wave będzie kolejnym obiektem, który wniesie do Gdańska 48 000 m^2 powierzchni biurowej i usługowej.
Skanska jako inwestor i wykonawca obiektu chce przygotować dla najemców atrakcyjną przestrzeń biurową, która zależy nie tylko od lokalizacji, ale też od wielu innych aspektów budynku. Zgodnie z najnowszymi trendami skupiono się tutaj na zapewnieniu infrastruktury dla rowerzystów (400 miejsc postojowych, szatnie i prysznice dostępne dla najemców), miejsce dla skuterów elektrycznych i carsharingu, a także wygody pracujących. Skanska zamierza uzyskać certyfikat Well, w ramach którego między innymi wymagane jest dostarczanie do kranów wody, którą można bez obaw wypić, odpowiedniego dostępu do światła dziennego w każdym miejscu budynku, jakości powietrza oraz komfortu termicznego. Na przykład zamiast standardowej klimatyzacji znajdzie tutaj zastosowanie tzw. belka chłodząca, która bardziej równomiernie rozprowadza chłodne powietrze po całej powierzchni biura.
Jaki to ma jednak związek z nowymi technologiami?
Connected by Skanska, czyli smartfon kluczem do biura
Wave będzie wykorzystywał nowe technologie nie tylko w trakcie budowy, ale również w późniejszym okresie jego eksploatacji. Inwestor zamierza wykorzystać w tym celu rozwiązanie Connected by Skanska, w ramach którego realizowane jest kilkanaście czynności związanych z dostępem do biura. Po pierwsze zamiast standardowej karty RFID, pracownicy będą mogli wejść do chronionej części budynku przy pomocy swojego smartfona. Jest to nie tylko wygodniejsze (kto nigdy nie zapomniał karty ręka do góry ;-)) ale też bezpieczniejsze, bo jesteśmy mniej skłonni pożyczyć komuś swojego smartfona niż kartę dostępową. Poza tym przy pomocy centralnego systemu można też rejestrować wizyty swoich gości. Taka osoba zamiast meldować się na recepcji, legitymować dowodem osobistym i czekać na wydanie karty, może bez przeszkód wejść do biurowca i na konkretne piętro skanując kod QR, który otrzyma na swojego smartfona. A to tylko część rozwiązań, kolejne są w trakcie opracowywania.
Microsoft pokazuje jakie możliwości daje HoloLens
Jednak gwoździem programu, dla którego tak mocno w projekt zaangażował się Microsoft, są możliwości wizualizacji. Wave to póki co dopiero betonowy szkielet, jednak dzięki HoloLens i zespołowi Microsoftu, który wspólnie z Skanska przygotował wizualizacje 3D, już teraz mogliśmy zobaczyć jak cały projekt będzie wyglądał w rzeczywistości. Przygotowana prezentacja obejmuje nie tylko makietę budynku, którą można zobaczyć pod różnymi kątami, ale także usłyszeć dźwięki, np. przejeżdżającego pociągu (tory sąsiadują bezpośrednio z budynkiem).
To jednak nie wszystko, HoloLens umożliwia też obejrzenie budynku w skali 1:1. Wizualizacja w formie spaceru robi jeszcze większe wrażenie i daje świetny pogląd na to, jak będzie wyglądał gotowy obiekt. Możliwe jest obejrzenie nowoczesnego patio czy wizualizacji poszczególnych pięter biurowych. To z pewnością spory argument dla osób decyzyjnych, które już teraz, na etapie budowy, podejmują decyzję o najmie powierzchni biurowej. Pierwsza wersja HoloLens ma jeszcze nieco ograniczone pole widzenia i nie robi to może tak dużego wrażenia jak rzeczywistość wirtualna w goglach Oculus Rift, ale efekt został osiągnięty. Pod koniec roku pojawi się HoloLens 2, które powinno te braki nadrobić.
Okazuje się też, że teraz nawet za projekt nowego biura może odpowiadać sztuczna inteligencja. Polska firma Spantium, która jest finalistą konkursu Urban Quest organizowanego przez Skanska, przygotowuje narzędzia, która pozwolą po zadaniu odpowiednich parametrów, stworzyć projekt biura w ciągu kilkunastu minut. To jednak nie wszystko, taki plan 2D można przekształcić w widok 3D i obejrzeć go na swoim smartfonie/tablecie, na żywo zmieniając układ pomieszczeń czy kolor ścian. Wisienką na torcie jest natomiast możliwość skorzystania z rzeczywistości rozszerzonej i nałożenie projektu biura na rzeczywistą powierzchnie budynku, który jest jeszcze w trakcie budowy. Jak nas zapewniano, najemcy bardzo sobie cenią tego typu rozwiązania, które ułatwiają podejmowanie decyzji w kwestii aranżacji wnętrz. Warto też odnotować, że te rozwiązania powstają w Polsce i w ramach ramienia technologicznego Skanska, będą stosowane na całym świecie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu