Felietony

Autor gry trolluje piratów zmodyfikowaną kopią gry na torrentach – świetna akcja!

Konrad Kozłowski
164

O podobnym pomyśle słyszałem już pewien czas temu, ale doszło do tego po raz kolejny. Twórca gry Shooting Stars na Androida postanowił zabawić się kosztem "graczy", którzy nie wyrazili chęci zakupu jego gry, lecz skierowali się ku innym źródłom w celu zdobycia pliku instalacyjnego. Ależ czekała na n...

O podobnym pomyśle słyszałem już pewien czas temu, ale doszło do tego po raz kolejny. Twórca gry Shooting Stars na Androida postanowił zabawić się kosztem "graczy", którzy nie wyrazili chęci zakupu jego gry, lecz skierowali się ku innym źródłom w celu zdobycia pliku instalacyjnego. Ależ czekała na nich niespodzianka!

Zanim Shooting Stars zadebiutowała w sklepie Google Play, studio Noodlecake wzięło pod lupę dane dotyczące poprzedniego tytułu. Wayward Souls spotkało się z niemałym zainteresowaniem, ale zaledwie 11% instalacji gry pochodzi z legalnej dystrybucji, czyli niewiele ponad 1/10 graczy postanowiła zapłacić za ten tytuł. Być może wynik ten jest tak naprawdę jeszcze niższy, ponieważ nie wszystkie pirackie kopie trafiły do statystyk. Rozczarowanie twórców musiało więc być niemałe.

Dlatego tym razem podeszli do sprawy zupełnie inaczej. Przygotowali "specjalną wersję" gry, którą umieścili przed premierą w najpopularniejszych katalogach torrentów. Na czym polegał haczyk? Otóż na poziomie trzecim gracze musieli zmierzyć się z "bossami", których w prawdziwej wersji gry nie znajdziemy. Jeśli jednak jakimś cudem komuś udałoby się z nimi uporać, to spotkanie z głównym rywalem nie ma prawa zakończyć się sukcesem - jego poziom zdrowia nigdy nie maleje. Po śmierci bohatera kierowanego przez gracza wyświetlany jest komunikat o wzięciu udziału w "eksperymencie" oraz z zachętą do zakupu gry w Google Play.

PremiumFunkDeath

Studio Noodlecake w żadnym stopniu nie spodziewa się, że taki "trik" zmieni z dnia na dzień mentalność sporej grupy osób. Jeśli jednak uda się w ten sposób przekonać 2 lub 3 graczy do zakupu i wsparcia autorów kilkoma dolcami, to już będzie to niemałym osiągnięciem. W końcu niedługo po tym jak gra zawitała do sklepu po sieci zaczęła krążyć pełna, nielegalna wersja zastępująca spreparowany przez Noodlecake plik APK.

Jestem przekonany, że skala piractwa ma wpływ na to, jak wiele gier powstaje i jak wielu autorów stosuje mikrotransakcje wewnątrz gier próbując cokolwiek zarobić. Piractwo nie jest tylko problemem z naszego podwórka, dotyczy całego globu i tak wielu dziedzin, że przygotowanie kompleksowej recepty by położyć mu kres, jest niemożliwe.

Shooting Stars! jeszcze przez jakiś czas będzie na promocji, dlatego zalecam czym prędzej odwiedzić App Store lub Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu