Motoryzacja

Auto z 5G? Tak, takie będą inteligentne samochody przyszłości

Albert Lewandowski
Auto z 5G? Tak, takie będą inteligentne samochody przyszłości
3

Auto z 5G brzmi na razie jako ciekawostka, ale coraz więcej zdaje się potwierdzać to, że tak właśnie będzie prezentować się przyszłość motoryzacji.

Auto z 5G dla inteligentnych miast

Ostatnie miesiące w motoryzacji mijają pod znakiem ogromnej liczby startupów, które mają rewolucyjną technologię i ogółem planują stać się kolejną Teslą. Ile z tego wszystkiego okaże się prawdą, szybko zweryfikuje rynek. Mimo wszystko w gąszczu nudnych propozycji można wyróżnić kilka ciekawszych. Szczególnie interesujący wydaje się być ostatnio pokazany HiPhi 1 przez firmę Human Horizons. Warto dodać, że za założycielami firmy są Ding Lei oraz Kevin Chen z doświadczeniem na wysokich pozycjach w Fordzie czy General Motors, natomiast za rozwój techniczny odpowiada Mark Stanton, który był prawdziwym weteranem w Fordzie oraz Jaguarze Land Roverze. Trzeba przyznać, że skład jest naprawdę mocny.

Przeczytaj również: Zestawienie najlepszych aut elektrycznych.

Warto zaznaczyć, że na powyższym zdjęciu możemy oglądać wersję prototypową. Produkcyjny HiPhi 1 będzie gotowe dopiero w 2021 roku i naturalnie pierwszym rynkiem dla niego będą Chiny. Niestety, na razie w ogóle nie wiadomo, czy pojawi się gdzieś jeszcze na świecie. Pod względem osiągów, to auto z 5G będzie naprawdę świetne. Do 100 km/h ma rozpędzać się w 3,9 sekundę, natomiast zasięg ma wynosić około 640 kilometrów.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo w samochodach przyszłości.

HiPhi 1 ma jednak wyróżniać się czymś innym. Mianowicie samochód zostanie wyposażony w 562 sensory, które pozwolą mu na autonomiczną jazdę, z kolei system V2X umożliwi komunikację z innymi pojazdami na drodze. Moim zdaniem to brzmi jak świetne rozwiązanie pod Smart City, w których takie elementy pozwolą na znaczną poprawę płynności ruchu drogowego. Naturalnie ten kontakt umożliwi właśnie sieć 5G.

Oprócz tego to auto z 5G pochwali się systemem kamer i sensorów zapachowych, które pozwolą wykrywać nieprzyjemne zapachy wewnątrz samochodu i usuwać je. Widać, że producent celuje tu w segment droższych pojazdów. Nie bez znaczenia pozostaje także długość, przekraczająca 5,2 metra. Niewątpliwie to pięknie prezentujący się nowoczesny samochód gotowy na 5G.

Sprawdź też: Czy polskie miasta są już smart cities?

Zacięta walka na motoryzacyjnym rynku

Widać obecnie, że rynek motoryzacyjny może pochwalić się naprawdę dynamicznym wprowadzaniem różnych innowacji technologicznych. W zasadzie trudno wskazać obecnie sektor, który bym im dorównywał dynamiką. To powoduje, że zdecydowanie warto sprawdzać, co się dzieje i jakie technologie już wkrótce trafią do naszego otoczenia.

Przeczytaj również: Smart City według Huawei.

Na pewno ostatni rozdział motoryzacji pokazuje, że Chińczycy radzą sobie coraz lepiej w roli producentów samochodów. Zaczynali od kopiowania, a teraz już odważnie sami kreślą wizję przyszłości. Wygląda to na powtórkę rozrywki z rynku elektroniki użytkowej. Jestem przekonany, że walka w tym sektorze przełoży się na naprawdę udane samochody elektryczne ze wszystkich kategorii i przedziałów cenowych.

źródło: Autocar

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu