Motoryzacja

Znamy plany Audi na najbliższe lata! Ingolstadt idzie w hybrydy i elektryki

Marek Adamowicz
Znamy plany Audi na najbliższe lata! Ingolstadt idzie w hybrydy i elektryki
2

Audi pochwaliło się swoimi ambitnymi planami na najbliższe lata. Wynika z nich, że do 2025 roku planowana jest sprzedać ponad 800 tysięcy samochodów ekologicznych – głównie hybryd typu plug-in i aut elektrycznych. Ma w tym pomóc kolejna ofensywa modelowa, dzięki której Audi pokaże kilka ważnych dla siebie modeli z ekologicznym nastawieniem.

Ledwie kilka dni temu, podczas Rocznego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy koncernu Audi AG, zarząd spółki zaprezentował strategię noszącą tytuł: „Audi. Vorsprung 2025”. Według przyjętej strategii w ciągu najbliższych kilku lat co trzeci klient marki ma mieć możliwość wyboru jedną z trzech wersji wybranego modelu – klasyczną spalinową, hybrydową typu plug-in i w pełni elektryczne auto. W 2025 roku cała gama modelowa ma zostać zelektryfikowana, jak również pojawi się bardzo dużo hybryd. Do wszystkiego mają się przyczynić spore inwestycje w już istniejące zakłady w Ingolstadt i Neckarsulm.

Jakie plany rozwoju ma koncern?

Rozwój i inwestycje. Pomóc ma w tym m.in. nowe Audi e-tron, które uważane jest za pierwszy punkt na „Roadmap E”, czyli na skonkretyzowanym planie elektryfikacji całej gamy modelowej producenta z Ingolstadt. Produkcyjna wersja zostanie zaprezentowana w drugiej połowie 2018 roku, a oficjalna sprzedaż ruszy w czwartym kwartale. Więcej szczegółów dotyczących samego samochodu poznamy prawdopodobnie bliżej premiery – wielkościowo nowe Audi e-tron zbliżone będzie do obecnie sprzedawanego Audi Q5. Producent obiecuje, że elektryczny SUV ma mieć zasięg nawet do 400 km na jednym ładowaniu, a nowy model będzie pierwszym samochodem elektrycznym, w którym możliwe jest ładowanie akumulatorów na stacjach szybkiego ładowanie o mocy 150 kW.

Szykują się duże zmiany!

Zaprezentowane plany Audi są bardzo ambitne, a pomóc w tym mają ogromne inwestycje. Koncern zamierza wyłożyć kwotę ponad 40 miliardów Euro, które trafią do takich obszarów jak e-mobilność (rozwój samochodów elektrycznych), autonomiczna jazda i cyfryzacja. W kolejnych latach mają pojawiać się następne samochody elektryczne, a już w 2019 roku motoryzacyjny świat zobaczy Audi e-tron Sportback i możliwa jest też premiera Audi e-tron GT. Spodziewane jest również elektryczne auto kompaktowe.

Plany Audi na hybrydyzację i elektryfikację swojej gamy modelowej są bardzo ambitne. Do 2025 roku ma mieć w ofercie aż 20 samochodów zelektryfikowanych. Czy faktycznie to się uda? Coraz bardziej trzeba się godzić z myślą, że auta hybrydowe i elektryczne staną się nieodzownym elementem współczesnej motoryzacji i nawet najbardziej klasyczni producenci będą takie pojazdy wprowadzać do swojej oferty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu