Google

Asystent Google na tych urządzeniach to świetna wiadomość dla Polaków

Konrad Kozłowski
Asystent Google na tych urządzeniach to świetna wiadomość dla Polaków
30

Rok 2019 może być rokiem Asystenta Google. Nadchodzące nowości i niespodzianki są bowiem niczym szyte na miarę dla polskich użytkowników.

Ostatni tydzień upłynął pod znakiem zaproszenia, które wpłynęło do naszej redakcji - Google planuje na 15 stycznia konferencję z nowością-niespodzianką. Jaką? Rozszyfrowanie kontekstu nie było trudne, ponieważ grafika mówiła sama za siebie - dymki wzorowane na wygląd konwersacji z Asystentem Google, które tak dobrze znam, może oznaczać tylko jedno: Asystent Google po polsku w styczniu 2019 roku. Testy na smartfonach użytkowników odbywają się od dłuższego czasu, a nasz redakcyjny kolega zdążył już sprawdzić, jak działa i co potrafi Asystent Google w polskim języku.

Choć nie używam na co dzień smartfonu z systemem Android, to znalazłem sposób, by Asystent Google mógł mi służyć także na iPhonie - na iOS możecie korzystać z Asystenta dzięki skrótom Siri. Może trochę naokoło, ale zdecydowanie warto, bo dzięki takiej multiplatformowości - w domu używam głośnika Google Home (recenzja) - wszystkie moje aktywności są synchronizowane między wszystkimi urządzeniami. Z Asystenta Google możecie też korzystać na wybranych modelach słuchawek (np. Bose QC 35 II) oraz smartwatchach z Wear OS. Nie mógłbym też nie wspomnieć o platformie Android TV, którą uświadczymy na telewizorach takich marek jak Sony, Philips czy Sharp, a także na przystawkach pokroju NVIDIA Shield TV. A co z pozostałymi telewizorami na rynku?

Jakiś czas temu gruchnęła informacja o planach wprowadzenia Asystenta Google na telewizory z platformą webOS, czyli urządzenia od LG. Producent świetnie przystosował wieloletnią platformą do interfejsu na dużym ekranie, a teraz konsekwentnie ją rozwija - kolejnym krokiem jest wdrożenie Asystenta Google oraz Alexy od Amazonu, która już dawno wykroczyła poza głośniki Echo giganta e-commercu. Takie wieści są i nie są niespodzianką - wcześniej na telewizorach LG była już dostępna usługa Filmy Google Play, więc współpraca z firmą z Mountain View jest dość bliska, a teraz poskutkuje czymś jeszcze ciekawszym. Ostatnie doniesienia wskazują, że podobną drogą będzie kroczyć Samsung, który jest w Polsce najprawdopodobniej najpopularniejszą marką na polskim i globalnym rynku telewizorów.

Serwis Variety donosi bowiem, że w 2019 koreański producent wprowadzi do swojej oferty telewizory z Asystentem Google. Ich własne dziecko, czyli asystent o nazwie Bixby, którego możliwości są jednak nadal znacząco ograniczone, a co chyba najważniejsze, nie jest integrowany z usługami i produktami firm trzecich. Rozwiązaniem ma być sięgnięcie po rozwiązanie Google, co nie jest tak dużym zaskoczeniem, jak mogłoby się wydawać. Oprócz tego, Samsung miałby wkrótce zaoferować klientom nowe funkcje smart TV, w tym tę odpowiedzialną za dostosowywanie się głośników telewizora do otoczenia w celu uzyskania jak najlepszego efektu audio - dokładnie takie możliwości oferują dzisiaj między innymi Apple HomePod czy głośniki Sonos.

Czytaj też: Kevin już nie jest sam w domu, dołączył do niego Asystent Google

Uruchomienie Asystenta Google w Polsce w 2019 roku jest przesądzone, a gdyby towarzyszyło temu wprowadzenie do sprzedaży glośników Google Home w naszym kraju, a także integracja ze smart TV Samsunga, to przyszły rok może okazać się wręcz rewelacyjnym dla polskich użytkowników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu