Google

Asus Chromebox - szybki, tani, bez wiatraków. Na taki komputer z ChromeOS czekałem!

Jan Rybczyński
Asus Chromebox - szybki, tani, bez wiatraków. Na taki komputer z ChromeOS czekałem!
72

Tak na prawdę nie było na rynku jeszcze Chromeboxa, czyli stacjonarnego urządzenia z ChromeOS na pokładzie, które byłoby godne (mojej) uwagi. Wszystkie były drogie, paradoksalnie droższe od Chromebooków, czyli laptopów z ChromeOS, które mają dodatkowo ekran i klawiaturę. Wszystkie miały wiatraki i n...

Tak na prawdę nie było na rynku jeszcze Chromeboxa, czyli stacjonarnego urządzenia z ChromeOS na pokładzie, które byłoby godne (mojej) uwagi. Wszystkie były drogie, paradoksalnie droższe od Chromebooków, czyli laptopów z ChromeOS, które mają dodatkowo ekran i klawiaturę. Wszystkie miały wiatraki i nie były zbyt szybkie, z zwłaszcza teraz gdy od dawna nie pojawił się nowy Chromebox. Wszystkie te problemy rozwiązał Asus, przedstawiając swój nowy produkt.

Asus Chromebox to komputer w małej obudowie, przypominający odrobinę recenzowanego przeze mnie NUC od Intela. Zasadnicza różnica polega na tym, że został wyposażony w ChromeOS, czyli wyłącznie w przeglądarkę Chrome, rozszerzoną o funkcje niezbędne do samodzielnego obsłużenia sprzętu. Tego rodzaju produkty widzieliśmy już wcześniej, ale nigdy nie zdobyły popularności, prawdopodobnie za sprawą wysokiej ceny i umiarkowanie szybkiego hardware'u.

W przypadku Asus Chromebox jest jednak inaczej, najtańsza konfiguracja została wyceniona na 179 dolarów czyli około 550 złotych - to prawie połowa ceny poprzedniego Chromeboksa. Będzie on zawierała procesor Intel Celeron 2955U z rodziny Intel Haswell (czwarta generacji procesorów Core) i 2 GB pamięci RAM. Komputer jest też bogato wyposażony w porty. Na obudowie znalazło się miejsce na 4 gniazda USB 3.0, czytnik kart pamięci, port Ethernet, wyjście HDMI oraz Display Port (możliwość podłączenia dwóch monitorów), a także wspólne gniazdo na słuchawki i mikrofon. Nie zabrakło również dwuzakresowego WiFi. Najważniejsze jednak, że taka konfiguracja pozbawiona jest aktywnego chłodzenia, a to oznacza, że jest całkowicie bezgłośna (tak przynajmniej informuje ArsTechnica). Wśród urządzeń z systemem ChromeOS tylko laptop Samsunga z procesorem ARM oferował taką opcję.

Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Jeśli taka specyfikacja kogoś nie zadowala, okazuje się, że będą również mocniejsze wersje z procesorami i3-4010U oraz i7-4600U, a także takie posiadające 4 GB RAM. Poczynając od modelu wyposażonego w procesor i3 wspierana będzie rozdzielczość 4K. Tym samym Asus ucina narzekania "kolejny za słaby komputer, by na nim normalnie pracować". Oczywiście Google dorzuca prezent w postaci 100 GB dysku Google na 2 lata o wartości prawie 120 dolarów.

Zapowiada się więc, że Asus Chromebox to najtańszy sposób, aby korzystać z ChromeOS przy biurku, jednocześnie jak dotąd najlepszy, zwłaszcza w droższych konfiguracjach. Nie jestem pewien czy mocniejsze procesory nie wymagają chłodzenia, nie znana jest również ich cena, ale jeśli faktycznie są chłodzone pasywnie, to będę bardzo mocno rozważał zakup z procesorem i3 bądź i7. Mówiąc krótko, na takiego Chromebooka czekałem - szybkiego, cichego, z lepszą konfiguracją. Chrome pozostaje jak dotąd najlepszą przeglądarką i jeśli potrzeby użytkownika na danym stanowisku pracy ograniczają się właśnie do przeglądarki, Asus Chromebox będzie naprawdę ciekawą propozycją. Pozostaje pytanie jak będzie z dostępnością w Polsce, bo jak dotąd nie ma i nie było oficjalnej dystrybucji tych urządzeń.

S
ASUS Chromebox
Operating System Google Chrome OS
CPU Intel® Core™ i7-4600U Processor (optional sku in selected markets)
Intel® Core™ i3-4010U Processor
Intel® Celeron™ 2955U Processor
Memory 2GB / 4GB x DDR3-1600MHz; 2 x SO-DIMM
Graphics Integrated - Intel® HD Graphics (up to 4400)
Storage 16GB M.2 (NGFF) SSD, 100GB of Google Drive space for limited time
LAN 10/100/1000Mbit/s
Wireless Dual-band 802.11 a/b/g/n; Bluetooth V4.0
Interfaces 1 x 2-in-1 Card Reader
4 x USB3.0
1 x HDMI
1 x DisplayPort
1 x LAN (RJ45) Port
1 x Audio Jack (Mic-in/Speaker-out)
1 x Kensington Lock
1 x DC-in
Power Supply 65W
Dimensions 4.88 x 4.88 x 1.65”
*support for 4KJ/UHD 4K resolution requires Core-i3 or higher SKU

Więcej o Asus Chromebox dowiecie się na stronie produktu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

asusChromeboxchromeOS