Ciekawostki technologiczne

Astronauci na rowerze w kosmosie. VR poprawia nie tylko ich samopoczucie

Piotr Kurek
Astronauci na rowerze w kosmosie. VR poprawia nie tylko ich samopoczucie
0

Wirtualna rzeczywistość stała się nieocenionym narzędziem dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. VR pomaga im zachować kondycję fizyczną i zdrowie psychiczne podczas długich misji kosmicznych.

Początkowo zestaw VR VIVE Focus 3 wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w listopadzie 2023 roku miał pomóc astronautom w radzeniu sobie ze stresem związanym z przebywaniem w ekstremalnych warunkach. Szybko okazało się, że technologia VR może mieć również ogromny wpływ na ich kondycję fizyczną, stając się integralną częścią codziennych treningów. Andreas Mogensen, duński astronauta i dowódca ISS podczas swojej sześciomiesięcznej misji, jako pierwszy zaczął korzystać z VIVE Focus 3 w połączeniu z rowerem treningowym FERGO skonstruowanym przez Duńską Agencję Kosmiczną.

Wirtualne przejażdżki rowerowe w kosmosie

Źródło: ESA/NASA

Wnętrze stacji kosmicznej może być przytłaczające i ciasne, szczególnie podczas długich misji. Treningi na rowerze stacjonarnym połączone z goglami VR VIVE Focus 3 stały się dla astronautów prawdziwym wybawieniem. Podczas jazdy wirtualna sceneria zmienia się w czasie rzeczywistym, a rower FERGO dynamicznie dopasowuje opór na kołach do ukształtowania terenu. Andreas ma do wyboru pięć tras rowerowych nakręconych w jego rodzinnej Danii:

  • Loekken z charakterystycznymi bunkrami z czasów II Wojny Światowej,pozwalając astronautom na przeżycie wirtualnej wycieczki historycznej.
  • Silkeborg z malowniczymi jeziorami, oferując ukojenie i relaks podczas treningu.
  • Svanninge Bakker z pagórkowatymi terenami, stawiając wyzwania fizyczne i zapewniając różnorodność.
  • Odense Aasti z urokliwymi miasteczkami, dając astronautom namiastkę życia codziennego na Ziemi.
  • Nad Jeziorami Kopenhaskimi z tętniącą życiem metropolią, dodając element ekscytacji i dynamiki do treningu.

Dodatkowo, jedna z tras została przygotowana przez zwyciężczynię zorganizowanego przez HTC w Danii konkursu, Isabellę Dam, która udostępniła materiał filmowy z jazdy po plaży Loekken. Trasa ta oferuje wyjątkowe widoki i wyzwania, a jej włączenie do zestawu pokazuje, jak VR może angażować społeczność i włączać lokalne inicjatywy do kosmicznych doświadczeń. Przykład ten udowadnia, że VR może nie tylko imitować rzeczywistość, ale również tworzyć nowe, unikalne światy, niedostępne w tradycyjnych formach treningu.

Walka z mikrograwitacją i atrofią mięśni

Eksperci ostrzegają, że astronauci przebywający w kosmosie przez pięć miesięcy mogą stracić do 40% masy mięśniowej i 12% masy kostnej. Intensywne treningi są niezbędne, aby po powrocie na Ziemię nie musieli spędzać długich miesięcy na rehabilitacji. Będąc w kosmosie, muszą ćwiczyć codziennie przez dwie godziny, aby zminimalizować skutki mikrograwitacji.

VIVE Focus 3 stał się ważnym narzędziem w tej walce. Andreas Mogensen w rozmowie z 17 stycznia 2024 roku podkreślił, że VR nie tylko pomaga mu zachować kondycję fizyczną, ale również łagodzi monotonię i wzmacnia zdrowie psychiczne. Gogle VR dają mu możliwość "ucieczki" z klaustrofobicznej przestrzeni stacji i zanurzenia się w realistycznych, angażujących światach.

Technologia VR w służbie ludzkości

Cher Wang, przewodnicząca i współzałożycielka HTC, podkreśla, że wykorzystywanie zestawu VIVE Focus 3 na ISS w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego jest kamieniem milowym wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w najbardziej ekstremalnych warunkach. Firma HTC kieruje się kulturą innowacji i stale poszukuje nowych sposobów na wykorzystanie technologii VR/XR z korzyścią dla ludzi. VIVE Focus 3 jest pierwszym samodzielnym zestawem VR/XR działającym w warunkach mikrograwitacji i niewykluczone, że w przyszłości rozwiązania te będą miały większy wpływ na kolejne misje kosmiczne i działania wykonywane także na Ziemi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu