Gry

Assassin's Creed: Unity pomoże w odbudowie spalonej katedry Notre Dame?

Paweł Winiarski
Assassin's Creed: Unity pomoże w odbudowie spalonej katedry Notre Dame?
31

Mogłoby się wydawać, że tworzenie wirtualnych światów czy cyfrowych obrazów istniejących miejsc służy tylko i wyłącznie rozrywce. Tymczasem jedna z odsłon popularnych serii gier Assassin's Creed działa się w Paryżu, a przygotowana w niej katedra Notre Dame jest na tyle szczegółowa, że mogłaby pomóc w odbudowie prawdziwego budynku.

Wczoraj całym światem wstrząsnęła wiadomość o pożarze katedry w Notre Dame. Miałem okazję ją zwiedzać i odkładając na bok wszelkie kwestie religijne, to przepiękna budowla, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Tym bardziej szkoda, że tam mocno ucierpiała w pożarze. Oczywiście zapowiedziano już odbudowę, podczas której swoją rolę może odegrać również... świat gier. A dokładnie Ubisoft i jego Assasin's Creed: Unity. Żadne deklaracje ze strony francuskiego producenta, ani francuskiego rządu jeszcze nie padły, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

Zobacz też: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o  serii Assassin's Creed

Jeśli graliście w ten tytuł, to na pewno zauważyliście z jaką szczegółowością odwzorowano w grze katedrę Notre Dame. Co ważne, starano się stworzyć model, który mógł istnieć w czasach, w których dzieje się akcja AC: Unity. A to oznacza, że modele 3D będą wręcz idealne jako pomóc podczas odbudowy, w której jednym z kluczowych elementów będzie stworzenie czegoś najbliższego oryginałowi. Nie wiem czy wiecie, ale podczas produkcji Assassin's Creed: Unity, Caroline Miousse spędziła mnóstwo czasu przygotowując z dużą dokładnością materiały do modeli, co potem wykorzystano w procesie produkcji gry.

Do odbudowy mogłyby również zostać wykorzystane skany laserowe, dzięki któremu uda się stworzyć bardzo dokładny model katedry - wraz z zachowaniem odległości między jej poszczególnymi elementami. To prawdopodobnie jedna z najdokladniejszych map 3D obiektu, co sprawia, że aż się prosi o wykorzystanie w procesie odbudowy.

Fajnie słyszeć jak światy nowoczesnych technologii i gier okazują się być pomocne w takiej sytuacji i aż strach pomyśleć co by było gdyby osoby odpowiedzialne za odbudowę Notre Dame dysponowali jedynie klasycznymi planami i zwykłymi zdjęciami budowli. Miejmy tylko nadzieję, że całość nie okaże się jedynie rozdmuchaną plotką.

grafika

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu