Komputery i laptopy

Kupno komputera z marketu to pomyłka, nie popełniaj tego błędu

Kamil Pieczonka
Kupno komputera z marketu to pomyłka, nie popełniaj tego błędu

Gotowe komputery nigdy nie kojarzyły mi się dobrze, głównie za sprawą intensywnie reklamowanych zestawów z marketów "nie dla idiotów". Nie można jednak generalizować, bo wydaje mi się, że obecnie na rynku dokonał się swego rodzaju postęp. Sklepy komputerowe mają w swojej ofercie gotowe zestawy i często nie są one wcale takie złe. Do tego dochodzi też spora oferta gotowych rozwiązań od takich firm jak HP czy Dell, więc osoba, które nie radzi sobie ze złożeniem własnego zestawu, ma w czym wybierać.

Unikaj komputerów z marketu

Nie oznacza to jednak, że nagle z marketów poznikały całkowicie gotowe zestawy komputerowe. Ona nadal tam są, choć mam wrażenie, że teraz bardziej promuje się notebooki, niż gotowe komputery stacjonarne. Te ostatnie interesują zazwyczaj świadomych użytkowników, którzy nawet jak nie potrafią go sobie samemu złożyć to przynajmniej dobrze wiedzą czego chcą.

Komputery marketowe zyskały sobie złą sławę głównie z powodu dużych dysproporcji. Zazwyczaj montowano w nich mocny procesor, a oszczędzano na innych komponentach. Płyta główna to najtańszy model na rynku, RAMu tylko co kot napłakał, wolny dysk twardy, a do tego jeszcze słabiuteńki zasilacz. O karcie graficznej nawet nie ma co wspominać. Po bliższym zapoznaniu się, sprzęt tego pokroju tracił całkowicie swój urok.

Gotowe zestawy nie muszą być złe

Dobry zestaw powinien być wyważony, a o to trudno w sklepie, w którym liczy się tylko cena. Nieco lepiej jest w wyspecjalizowanych sklepach komputerowych. Tam po pierwsze za złożenie zestawu odpowiadają specjaliści, a po drugie nikt nie chce aby klient za kilka tygodni wrócił z reklamacją, bo pojawiły się jakieś problemy związane z niską jakością zastosowanych komponentów.

Ciekawą propozycją mogą być też gotowe komputery oferowane przez największych producentów na rynku. Mam do czynienia na co dzień z gotowymi jednostkami firmowanymi logiem HP i jestem zdania, że to bardzo dobry jakościowo sprzęt. Owszem, w typowo biurowych odmianach nie ma żadnych wodotrysków w postaci podświetlanych wentylatorów czy płyt głównych, ale za to mamy wszystko co trzeba pod względem funkcjonalnym.


Takim rozwiązaniom nie brakuje portów komunikacyjnych na przedniej i tylnej części obudowy. Nawet w niższych seriach nie można się też przyczepić do jakości wykonania czy zastosowanego systemu chłodzenia. Nieco ograniczone mogą być natomiast możliwości rozbudowy. Zazwyczaj nie da się tam zamontować więcej jak 2-3 dysków twardych, nie zmieszczą się najwydajniejsze karty graficzne, a slotów dla pamięci RAM będzie tylko 2. Jednak kupując gotowy zestaw mamy pewność, że bezproblemowo posłuży nam przez kilka kolejnych lat, a w razie potrzeby zawsze można niewielkim kosztem rozszerzyć gwarancję nawet do 5 lat, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku składaka.

Producenci gotowych rozwiązań mają też w swojej ofercie komputery stworzone dla graczy, ale w ich przypadku też występuje jeden, za to fundamentalny problem. Otóż zazwyczaj są one wycenione dosyć drogo w porównaniu do ceny jaką można uzyskać składając zestaw o podobnych możliwościach we własnym zakresie.

Sprawdź ile kosztuje komputer do gier w naszym poradniku.

Nie bój się sam złożyć swojego zestawu

I to właśnie głównie ze względu finansowego zazwyczaj zachęcam do samodzielnego złożenia swojego zestawu komputerowego. W większości przypadków wymaga to tylko odrobiny samozaparcia i podstawowych zdolności manualnych. Dzisiejsza elektronika jest tak skonstruowana, że bardzo trudno jest ją przypadkowo uszkodzić. Interfejsy z jakich korzystają poszczególne komponenty są wyraźnie oznaczone, a sprzęt da się zamontować tylko w jeden, określony i poprawny sposób. To nie jest rocket science.

W czasach gdy bez problemu znajdziecie tysiące poradników, w których nawet na łamach Antyweb.pl polecam wam gotowe zestawy komputerowe, nie jest też problemem dopasowanie podzespołów odpowiedniej jakości. Wystarczy założyć sobie jakiś budżet i skorzystać z gotowców. Ba, jeśli nie macie czasu albo chęci do składania własnego PeCeta, to za niewielką opłatą można to bez większych problemów zlecić w sklepie, w którym zamawiacie wszystkie komponenty. To nadal tańsze rozwiązanie niż kupno gotowego, firmowego zestawu.


Składanie własnego zestawu ma jeszcze jedną zaletę. Doskonale wiecie co siedzi w środku. To wy zakładaliście chłodzenie na procesor, którym nie jest boksowy cooler, a znacznie lepszy produkowany przez innego producenta. Tak samo możecie dopasować obieg powietrza w obudowie odpowiednio montując wentylatory, aby poprawić ogólny komfort termiczny podzespołów. Wreszcie wiedząc co w "trawie piszczy", łatwiej wam będzie zdiagnozować ewentualne problemy. Tego typu doświadczenie okazuje się często nieocenione w kryzysowych sytuacjach.

Porównanie gotowca z samodzielnie złożonym zestawem

Aby nie być gołosłownym postanowiłem wybrać porównać specyfikację gotowego zestawu z jednego z popularnych marketów, sklepu komputerowego oraz komputerem, który samodzielnie złożyłem. Specyfikację znajdziecie w tabelce poniżej, podobnie jak ceny poszczególnych rozwiązań.

Komputer z marketu Komputer ze sklepu Komputer Antyweb
CPU Intel Core i3-4150 3.5 GHz Intel Core i3-7100 3.9 GHz Intel Pentium G4600 3.6 GHz
RAM 8 GB DDR3 8 GB DDR4 8 GB DDR4
Karta graficzna GeForce GT 730 4GB GeForce GTX 1050 2 GB GeForce GTX 1050 2 GB
Dyski twarde HDD 1 TB 5400 RPM HDD 1 TB 7200 RPM HDD 1 TB 7200 RPM
System operacyjny Windows 10 Home Windows 10 Home Windows 10 Home
Cena 2199 PLN 2298 PLN 2310 PLN

 

Do porównania wybrałem komputer za około 2200-2300 PLN. W skład zestawu wchodzi cała skrzynka, wraz z obudową, zasilaczem oraz systemem operacyjnym. Jest to w gruncie rzeczy maszyna gotowa do działania. W tej cenie w markecie znajdziecie przestarzałą konstrukcję z procesorem zaprezentowanym dobre 4 lata temu i słabą kartą graficzną GeForce GT 730. Zdjęcia tego zestawu nawet nie będę pokazywał, ale do pięknych to on nie należy.

W popularnym sklepie komputerowym można znaleźć gotowe zestawy w różnych przedziałach cenowych, najbliżej było nam do maszyny wycenione na nieco ponad 1800 PLN, co po doliczeniu licencji na Windows 10 Home dało kwotę niespełna 2300 PLN. Procesor jest już znacznie nowszy, choć porównywalny, karta graficzna natomiast wyraźnie lepsza, podobnie jak i nieco szybszy dysk HDD 7200 RPM. W gruncie rzeczy jak sam się przekonałem, ciężko w tej cenie złożyć coś lepszego. W moim zestawie musiałem ograniczyć się do słabszego procesora - Pentium G4600, bo inaczej nie zmieściłbym się w założonym budżecie. W grach w połączeniu z GTX 1050 2 GB i tak nie będzie to jakimś wąskim gardłem, a przy tym skusiłem się na nieco lepszą płytę główną z chipsetem Intel B250.

Tym samym sami widzicie, że kupno zestawu w markecie to najczęściej duży błąd. Jednak jeśli macie obawy przed samodzielnym składaniem, to bez większych obaw można oddać się w ręce doświadczonego sprzedawcy komputerów, który często jest w stanie zaoferować urządzenie całkiem nieźle skonfigurowane i w bardzo dobrej cenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu