Huawei

ArkOS szybszy od Androida czy macOS? CEO Huawei chwali się

Albert Lewandowski
ArkOS szybszy od Androida czy macOS? CEO Huawei chwali się
36

Ark OS jest tworzony podobno od 2012 roku i teraz Huawei chwali się tym, że jest on już gotowy do pojawienia się na rynku. Co jednak ma go wyróżnić? CEO i twórca Huawei, Ren Zhengfei, opowiedział nieco o tym wywiadzie.

Ark OS - czy warto czekać?

Nie da się ukryć, że Huawei mógł przewidywać już wcześniej pogorszenia nastrojów na linii Stany Zjednoczone - Chiny i wolał się przygotować na ewentualne problemy. Te nadeszły wraz z nałożeniem bana na współpracę z nimi przez prezydenta USA, który to jednak finalnie cofnął swoją decyzję. Cóż, konsekwencje gospodarcze takiego zabiegu mogłyby być bardzo bolesne finansowo dla amerykańskich firm.

W ramach przygotowań Huawei pracował nad własnym systemem operacyjnym. Oczywiście do tej pory nie było potrzeby prezentowania urządzeń z nim, ale obecna sytuacja sprzyja takim eksperymentom i jest świetnym momentem na pokazanie ludziom, nad czym Chińczycy tyle pracowali przez ostatnie siedem lat.

Przeczytaj również: Wszystko o Huawei Mate 30 i 30 Pro.

Warto dodać, że Hongmeng OS / Ark OS ma być szybszy od samego Androida, jak twierdzi Ren Zhengfei, CEO Huawei, a do tego oferować jeszcze więcej aplikacji. Cóż, zważywszy na to, że za dużą liczbą dostępnych programów rzadko kiedy idzie w parze wysoka jakość, nie wiem, czy jest akurat czym się chwalić. Oprócz tego ich OS ma być szybszy od macOS i oferować znacznie mniejsze opóźnienie w wykonywaniu jakichkolwiek zadań.

Zapewne zastanawiacie się, skąd w tym wszystkim wziął się macOS. Trzeba pamiętać o tym, że Ark OS jest tworzony z myślą o najróżniejszych urządzeń i w zasadzie ma trafić do każdego urządzenia, jakie produkuje Huawei. Wśród nich możemy wspomnieć o routerach, switchach, smartfonach, tabletach, komputerach czy nawet serwerach do centrów danych. Trzeba przyznać, że Chińczycy przygotowują coś naprawdę uniwersalnego. Zobaczymy jednak, czy coś takiego będzie miało sens i zapewni odpowiednią jakość.

Sprawdź też:Fuchsia OS już dostępna.

Potrzebna alternatywa

Moim zdaniem Huawei mógłby sporo zyskać pokazując swoje sprzęty również w wersji z Ark OS. Owszem, przechodzenie wyłącznie na swój własny system operacyjny byłoby bardzo ryzykownym krokiem, ale stopniowe przechodzenie na taką platformę ma jak najbardziej sens. Jestem ciekaw, jak działa ich OS. Na razie firma jednak nie chce dzielić się z nami bardziej szczegółowymi informacjami odnośnie planów w tym temacie, ale możemy spodziewać się badawczej nowości jeszcze w tym roku.

Sam z chęcią zobaczyłbym takiego Huawei. Najbardziej interesujące jest to, że producent chce zapewnić prawdziwą wieloplatformowość, co stanowi ogromne wyzwanie, tym bardziej, że Ark OS miałby trafić nawet do serwerów. Kolejna sprawa to aplikacje. Obawiam się trochę, że będziemy mieć do czynienia z mnóstwem klonów, ale przynajmniej będzie ładnie to wyglądało na prezentacjach systemu oraz zapowiedziach. Niewątpliwie jednak Androida i iOS przyda się konkurencja.

Macie jakieś nadzieje związane z Ark OS?

źródło: GSM Arena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu