Huawei

Chińska prasa: Polska "musi zapłacić" za aresztowanie pracownika Huawei

Kamil Świtalski
Chińska prasa: Polska "musi zapłacić" za aresztowanie pracownika Huawei
38

Nacjonalistyczne chińskie media podeszły do sprawy oskarżonego o szpiegostwo pracownika Huawei dość... radykalnie.

Piątkowe aresztowanie pracownika Huawei i oskarżenie go o szpiegostwo odbiło się sporym echem nie tylko w lokalnych mediach, ale właściwie wszystkie największe technologiczne portale z całego świata zaczęły mu się przyglądać. Nie trzeba też było długo czekać na reakcję chińskiej prasy, która podjęła temat dość aktywnie. Nacjonalistyczny dziennik Global Times podszedł do tematu bardzo stanowczo, patrząc na niego w szerszym kontekście... jakiego prawdopodobnie większość z nas się nie spodziewała. Patrząc na poniższe fragmenty można się złapać za głowę — warto jednak wziąć pod uwagę jakiego kalibru to prasa, no i kiedy sami spojrzymy na cały obrazek szerzej — całość zwyczajnie nie trzyma się kupy.

Pekin powinien zdecydowanie negocjować z Warszawą i prowadzić relatywne środki zaradcze, pomagając światu zrozumieć, że Polska jest wspólniczką USA (...) Jeśli Huawei ucierpi, wpłynie to na zaufanie "chińskiego społeczeństwa", a świat zacznie myśleć, że "nękanie chińskich przedsiębiorstw" jest normalne. Chiny nie mogą być w tym momencie miękkie, Pekin nie będzie zastraszał Warszawy – bo to niegodne — ale Polska musi zapłacić za to przewinienie..

Zobacz też: ABW wchodzi do polskich oddziałów Huawei i Orange. Są zatrzymani

Nie wiemy jednak w jaki sposób widzieliby odpłacenie za całą tę sytuację — tego nie definiują. Najwyraźniej jednak tamtejsza redakcja nie wzięła pod uwagę kwestii tego, że samo Huawei które niespodziewanie znalazło się w samym centrum zamieszania — wyraźnie się od sprawy dystansuje (zobacz: Huawei zwalnia aresztowanego za szpiegostwo dyrektora w Polsce). Tamtejszych nastrojów nie poprawiają też ostatnie akcje z Huawei. Czesi ostrzegają przed produktami firmy,  zaś nie dalej niż w grudniu — w Kanadzie aresztowano dyrektorkę finansową Huawei, Meng Wanzhou.

Zobacz też: Rendery Huawei P30 rozbudzają nadzieję na powrót wielkiego nieobecnego

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu