Huawei

Huawei i ZTE z kolejnymi problemami i ograniczeniami w USA

Piotr Kurek
Huawei i ZTE z kolejnymi problemami i ograniczeniami w USA
3

Stany Zjednoczone ponownie uderzają w Huawei i ZTE. Tym razem chodzi o dostarczanie rozwiązań potrzebnych do wdrożenia sieci 5G. Chińskie firmy technologiczne mogą definitywnie zniknąć z amerykańskiego rynku.

Nowy rok może przynieść nam naprawdę mocnych wrażeń. A wszystko dzięki Prezydentowi Stanów Zjednoczonych, który rozważana wprowadzenie rozporządzenia wykonawczego zabraniającego amerykańskim firmom telekomunikacyjnym korzystania z rozwiązań i urządzeń Huawei i ZTE między innymi przy implementacji sieci 5G na tamtejszym rynku. A wszystkie w imię bezpieczeństwa narodowego. Jak podaje Routers, chodzi oczywiście o podejrzenia, że chińskie przedsiębiorstwa wykorzystują swoją technologię do szpiegowania innych krajów zleconego przez Chiny. Prace nad rozporządzeniem prowadzone są od kilku miesięcy i w styczniu przyszłego roku może zostać oficjalnie przedstawione.

Zobacz też: Huawei wpadł w epicentrum politycznej wojenki. Co z tego wyjdzie?

To kolejny etap wojny prowadzonej przez różne kraje świata z chińskimi firmami technologicznymi. W sierpniu tego roku, rząd USA przyjął ustawę zakazującą korzystania z urządzeń Huawei i ZTE w jednostkach administracyjnych. Nowe rozporządzenie nie będzie mówiło o tych dwóch przedsiębiorstwach wprost, ale będzie skutecznie blokowało możliwość zakupu i korzystania z oferowanych przez nie technologii.

Zobacz też: Czesi ostrzegają przed Huawei. Firma: pokażcie jakiekolwiek dowody

Warto jednak przypomnieć, że żadne z oskarżeń kierowanych w kierunku Huawei do tej pory nie zostało podparte rzetelnymi dowodami. Firma w zeszłym tygodniu, po kolejnych zarzutach, tym razem ze strony Czech, wystosowała oświadczenie, które znajdziecie poniżej:

Bezpieczeństwo cybernetyczne zawsze było naszym najwyższym priorytetem i mamy udokumentowane doświadczenie w dostarczaniu bezpiecznych produktów i rozwiązań dla naszych klientów w Czechach, Europie i na całym świecie. W naszej 30-letniej historii nie było absolutnie żadnych dowodów na to, że Huawei dokonał jakiegokolwiek naruszenia w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Dzięki temu, jesteśmy zaufanym partnerem dla wszystkich głównych czeskich operatorów telekomunikacyjnych i lokalnych klientów oraz współpracujemy ze wszystkimi partnerami branżowymi w celu zapewnienia bezpiecznych i niezawodnych sieci w tym kraju.

W Chinach nie istnieją żadne przepisy ani regulacje prawne, które nakazywałyby Huawei lub jakiejkolwiek innej firmie instalowanie „backdoorów”. Huawei nigdy nie otrzymał takiej prośby od żadnego rządu i nigdy nie wyrazilibyśmy na to zgody.

Źródło: Reuters

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu