Felietony

Archiwizacja Internetu dla przyszłych pokoleń

Karol Kopańko
Archiwizacja Internetu dla przyszłych pokoleń
Reklama

Internet jest kopalnią ciekawych i zajmujących treści. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, jednak śmiem twierdzić, że wielu ludzi uznaje go za m...

Internet jest kopalnią ciekawych i zajmujących treści. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, jednak śmiem twierdzić, że wielu ludzi uznaje go za medium o roli o wiele donioślejszej niż tradycyjne media takie jak prasa czy telewizja. Mówi się nawet, że światowa sieć niejako przyczynia się do ich śmierci. Doskonały tego przykład mamy z resztą na polskim rynku prasy komputerowej. Skoro więc biblioteki na całym świecie kolekcjonują artykuły z czasopism do dlaczego nie miałyby tego robić z treściami internetowymi. Dokładnie takim tokiem myślenia podążało zapewne kierownictwo Biblioteki Brytyjskiej, które chce zarchiwizować Internet!

Reklama

Podobno w Internecie nic nie ginie, innego zdania są jednak brytyjscy bibliotekarze, którzy dzięki zautomatyzowanemu systemowi od soboty archiwizują „narodową pamięć elektroniczną. British Library od 300 lat zajmuje się kolekcjonowaniem wszystkich źródeł pisanych, które ukazują się na Wyspach; począwszy od książek i czasopism, po gazety i broszury. Teraz ten sam proces dotknie 4,8 miliona stron internetowych.


Utrwalone zostaną także newslettery, blogi, e-booki, a co ciekawe, nawet wpisy znanych Brytyjczyków na Facebooku czy Twitterze. System będzie musiał wykonywać niemal syzyfową pracę, gdyż jego zadaniem w dalszym ciągu będzie codzienna aktualizacja stron internetowych dzienników i czasopism, jednak większość stron internetowych będzie aktualizowana raz do roku.

Pomysłodawcy akcji przewidują, że przez 10 lat zgromadzą 1 petabajt danych, co oczywiście jest kolosalną liczbą jednak blednie przy przestrzeni przeznaczonej na zbiory Biblioteki Watykańskiej, które wynoszą 2,8 PB. Trzeba jednak w tym miejscu zauważyć, że Brytyjczycy nie są prekursorami archiwizowania Internetu, gdyż od jakiegoś czasu za Oceanem działa organizacja Internet Archive, która nieustannie kolekcjonuje „rozmaite zasoby multimedialne. IA w 2010 roku miała na swoich serwerach prawie 6 PB danych.

Pozostaje tylko zadać sobie pytanie, kiedy moda na archiwizowanie sieci dotrze do Polski, aby utrwalić dokonania naszych rodaków?

Źródło

Foto 1, 2

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama