Mobile

Appy Text, to dla mnie następca Notatnika w Windows 10

Konrad Kozłowski
Appy Text, to dla mnie następca Notatnika w Windows 10
30

Notatnik jest integralną częścią systemu Windows od kilkunastu lat. Ale od kilkunastu lat ten edytor tekstu nie zmieniał się, a odświeżenia doczekała się tylko ikona. Czym go zastąpić?

Notatnik nie zmienił się od 1995 roku. Dlaczego? To dobre pytanie i choć aplikacja wciąż sprawdza się doskonale w swoich zastosowaniach, to jednak spoglądając na ewolucję interfejsu systemu Windows oraz obowiązuje od dłuższego czasu trendy nie mogę uwierzyć, że Microsoft wciąż nie przygotował godnego następcy, jakiego doczekał się już przecież Paint. Oprócz stosowania praktycznego podejścia, po prostu lubię ładne aplikacje, dlatego od jakiegoś czasu poszukiwałem czegoś, co zastąpi mi zbyt klasyczny Notatnik w codziennych obowiązkach. Już znalazłem - to Appy Text.

Oto Appy Text

Aplikacja autorstwa Bardiego Golriza oferuje wszystko, czego oczekiwałbym po zamienniku dla Notatnika. Schludny i minimalistyczny interfejs, obsługa kart z wieloma plikami i motywy (jasny, sepia, szary). Dodatkowo, do wyboru mamy cztery typy czcionki oraz możliwość zmiany rozmiaru tekstu. Pomimo niepełnej zgodności z wytycznymi Microsoftu odnośnie aplikacji UWP, Appy Text doskonale komponuje się z Windows 10 i było to jedno z najważniejszych wymagań z mojej strony.

Ponadto, Appy Text pozwala na aktywację automatycznego zapisywania zmian (tylko wersja Premium), co wielokrotnie uratowałoby mi skórę, gdy używałem Notatnika. Nie zabrakło wsparcia dla najważniejszych skrótów klawiszowych, które zostały spisane w ustawieniach dla naszej wygody. Najbardziej odczuwalnym brakiem jest w mojej ocenie absencja licznika wierszy, znaków i słów, lecz pojawienie się takiej funkcji powinno być kwestią czasu - autor aplikacji pracuje nad nią po godzinach, lecz warto podzielić się z nimi swoimi spostrzeżeniami oraz sugestiami.

Usprawniony styl Windows 10

Najbardziej charakterystycznym elementem aplikacji jest panel z dodatkowymi opcjami widoczny w lewym, dolnym okna aplikacji. To tam umieszczone zostały skróty do części funcji, z których korzystamy najczęściej, jak drukowanie, zapisywanie czy przechodzenie pomiędzy kartami. Pojawiła się także integracja z systemową funkcją udostępniania, która może się okazać bardzo przydatna na urządzeniach mobilnych. Appy Text jest bowiem dostępny nie tylko na komputerach i tabletach z Windows 10, ale także smartfonach.

Appy Text pobierzecie oczywiście zupełnie za darmo ze Sklepu Windows, lecz po darmowym okresie próbnym (30 dni) w aplikacji pojawią się reklamy. Koszt ich pozbycia się to zaledwie 4,50 zł. W zamian otrzymamy także funkcję wznawiania sesji (przywrócone zostają wszystkie otwarte wcześniej pliki, możliwość posiadania nieograniczonej liczby otwartych kart, ciemny motyw oraz wspominane automatyczne zapisywanie zmian. Standardowo Appy Text współpracuje tylko z plikami *.txt, ale po wykupieniu wersji premium możemy także edytować pliki *.md za jego pomocą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu