Mobile

Apple udostępnia za darmo aplikacje iWork, Garage Band i iMovie

Konrad Kozłowski
Apple udostępnia za darmo aplikacje iWork, Garage Band i iMovie
17

Jeszcze przed  najważniejszymi tegorocznymi wydarzeniami dla Apple - WWDC oraz jesienną premierą nowych iPhone'ów - firma z Cupertino postanowiła podzielić się świetną wiadomością dla wszystkich użytkowników urządzeń z iOS oraz macOS. Posiadacze iPhone'ów, iPadów czy MacBooków mogą od dziś zupełnie za darmo pobierać aplikacje należące do pakietów iWork oraz iLife.

Na liście programów znajdują się takie aplikacje jak Pages, Numbers, Keynote, Garage Band oraz iMovie. Trzy pierwsze z nich stanowią pakiet iWork, czyli odpowiednik pakietu Office od Microsoftu. Dwie kolejne to już pakiet iLife, pozwalający w prosty sposób tworzyć muzykę oraz produkować mniej lub bardziej skomplikowane klipy wideo.

Apple zmienia zdanie po raz kolejny, co do dostępności aplikacji, ponieważ cztery lata temu stały się one darmowe, lecz tylko dla użytkowników nowych urządzeń z którąkolwiek z obydwu wymienionych platform. Po pierwszym uruchomieniu iPhone'a czy MacBooka należało utworzyć konto z Apple ID lub zalogować się na już posiadane - wtedy każda z aplikacji była przypisywana do konta w (Mac) App Store i można było ją swobodnie pobrać oraz zainstalować bez żadnych opłat.

Taka decyzja Apple wynika z chęci zwiększenia popularności aplikacji, które nie należały do tej pory do najtańszych. W przypadku wydań na iOS-a każda z aplikacji biurowych kosztowała 9,99 euro, a aplikacje dla twórców wycenione były na 4,99 euro każda. Rynek wtórny urządzeń firmy z Cupertino wykluczał spore grono klientów z promocji, którą zapoczątkowano w 2013 roku, a konkurencja na rynku aplikacji mobilnych jest przeogromna.

Linki do aplikacji w App Store:

Linki do aplikacji w Mac App Store:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu